Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego stworzyli realną mapę świata Wiedźmina

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się jaka jest odległość z Białego Sadu do Wyzimy lub zastanawiacie się jak daleko jest z granicy Nilfgardu do Redanii to dzięki specjalnej mapie, możecie to śmiało obliczyć. W kilometrach.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 stycznia 2022

Naukowcy z UW stworzyli mapę świata Wiedźmina

Zespół kartografów z Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego stworzył mapę Królestw Północy. To świat znany z książek Andrzej Sapkowskiego i serii gier stworzonych przez CD Projekt Red. Od 2019 roku historię Wiedźmina poznają również subskrybenci popularnego serwisu streamingowego Netflix.

- O Wiedźminie słyszeli chyba wszyscy. Książki Andrzeja Sapkowskiego od lat zachwycają miłośników fantastyki na całym świecie. Od premiery serii gier o Geralcie z Rivii, polskiego studia CD Project Red, fanów tylko przybywa. Trzecia część zatytułowana “Wiedźmin 3: Dziki Gon” stała się globalnym hitem i wypromowała Wiedźmina na świecie. Sprzedaż książek eksplodowała! Zbiór opowiadań “Ostatnie Życzenie” przetłumaczono na 29 języków. Ekranizacja przygód Białego Wilka przez Netflix przypieczętowała pozycję Geralta jako bohatera światowej popkultury. Serial “Wiedźmin” pobił rekord popularności i został najchętniej oglądanym serialem Netfliksa w historii. W miesiąc od premiery obejrzało go aż 76 milionów użytkowników! – czytamy na stronie projektu.

Wiedźmin a znajomość mapy?

Fani Wiedźmina choć doskonale znają jego przygody, zapewne nie byli sobie w stanie do tej pory dokładnie wyobrazić jak mógłby wyglądać świat książki, gdyby został przeniesiony na dzisiejsze mapy. Nie muszą się już nad tym zastanawiać, ponieważ rozwiązanie zostało znalezione.

CD Projekt znów zawodzi. Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077 nie dla PS5 i XBXCD Projekt znów zawodzi. Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077 nie dla PS5 i XBXMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- …Ale gdzie to wszystko się dzieje? Gdzie jest Kaer Morhen – wiedźmińskie siedliszcze? Gdzie leży Wyzima? – stolica Temerii, w której Geralt walczył ze strzygą w pierwszym opowiadaniu łódzkiego pisarza. Jak daleko jest z Archipelagu Skellige do Cintry? Na wszystkie te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi na tej mapie. Pozwoli Wam prześledzić losy bohaterów, zrozumieć geopolitykę Królestw Północy i topografię kontynentu – informują twórcy projektu.

Jak powstała mapa wiedźmińskiego świata?

Na stronie możemy przeczytać też m.in. że mapa wiedźmińskiego świata jest inspirowana dziełami Andrzeja Sapkowskiego i wielu innych twórców opisujących stworzony przez niego świat. Zawiera obiekty wspomniane we wszystkich dziełach: książkach, serialach, grach i komiksach. Zamieszczono również wiele nazw i obiektów geograficznych wymyślonych na potrzeby uzupełnienia mapy.

Ogólny układ państw, pasm górskich i głównych rzek jest spójny z mapami opracowanymi do tej pory przez fanów. Jest to jednak pierwsza tak szczegółowa mapa dokładnie przedstawiająca rzeźbę terenu, przebieg granic i rzek, położenie wysp i lokalizację miast sklasyfikowanych według liczby mieszkańców.

Warto zobaczyć jak wygląda świat Wiedźmina na współczesnej mapie

Czy wy też lubicie zerkać na mapę podczas czytania książek? …A może macie swoje ulubione miejsca w świecie Wiedźmina? Nawet jeśli nie myślcie o otaczającym Was świecie ale pochłania Was w całości fabuła gry czy książki, warto zajrzeć do stworzonej przez kartografów z Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego mapy i poszerzyć swoją wiedzę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!