Dlaczego Netflix chce zmusić użytkowników do zaprzestania współdzielenia kont?

Oczywiście odpowiedź jest prosta – dla pieniędzy. Do niedawna pozostawało tylko pytanie,  jak kwota wchodzi w grę. Wcale nie piszemy o setkach milionów dolarów, ale w perspektywie są miliardy w kolejnych latach.

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 marca 2022

Netflix zarobi 1,6 mld dolarów rocznie

Serwis Variety poinformował właśnie ile na tym sprytny ruchu zarobi Netflix. Dosrawca usług chce, aby użytkownicy, którzy udostępniają hasła osobom spoza gospodarstwa domowego — z naruszeniem warunków użytkowania — uiszczali dodatkową opłatę za dalsze przesyłanie strumieniowe. Zgodnie z nową analizą Wall Street, jeśli plan zostanie pomyślnie wdrożony na całym świecie, może zwiększyć zyski Netflixa o 1,6 miliarda dolarów. Gra jest zatem warta świeczki, nawet jeśli trzeba będzie długo przekonywać opornych.

Według szacunków analityków firmy Cowen & Co., jeśli Netflix wdroży program na całym świecie, może zwiększyć roczny przychód globalny o 1,6 miliarda dolarów, czyli około 4 proc. w górę w stosunku do prognozy przychodów firmy na 2023 r., która wynosi 38,8 miliarda dolarów – informuje Variety. 

Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej

Netflix testuje dodatkowe płatności dla kont, które wykorzystywane są przez więcej niż jednego klienta — gospodarstwo domowe. Współdzielenie kont na Netfliksie jest bardzo powszechne wśród Polaków, jak również na całym świecie. Zamiast płacić kilkadziesiąt złotych za jeden dostęp, można tę kwotę podzielić na kilka osób. Niestety nie jest to zgodne z regulaminem Netfliksa. Dlatego firma „wychodzi naprzeciw oczekiwaniom” klientów, aby więcej osób mogło zgodnie z regulaminem korzystać z usługi, bez zagrożenie zablokowania konta. W życiu nie ma jednak nic za darmo.

Atak na konto Netflix? Należy uważać, gdzie przekazujemy daneAtak na konto Netflix? Należy uważać, gdzie przekazujemy daneMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Netflix proponuje całkiem legalne współdzielenie konta z kimkolwiek chcemy, ale trzeba będzie za to zapłacić. Wasi znajomi mogą oglądać Netfliksa za pomocą wspólnego konta, ale trzeba będzie uiścić dodatkową opłatę.

Testy na kilku rynkach

Netflix testuje podwyżki na razie w Ameryce Południowej, m.in. w Chile, Kostaryce i Peru. Klienci będą mieli do wyboru dwie opcje umożliwiające dodanie dodatkowego członka lub przeniesienie profilu na nowe konto. Oczywiście nie podjęto żadnej ostatecznej decyzji w sprawie kont Netflix udostępnianych na całym świecie, ale znając firmę to tylko kwestia czasu.

Netflix tłumaczy swoją decyzję

W specjalnym komunikacie Netflix tłumaczy się z nowej oferty: Zawsze ułatwialiśmy osobom mieszkającym razem udostępnianie swojego konta Netflix dzięki takim funkcjom, jak oddzielne profile i wiele transmisji strumieniowych w naszych planach Standard i Premium. Chociaż były one niezwykle popularne, spowodowały również pewne zamieszanie dotyczące tego, kiedy i jak można udostępniać Netflix.

W rezultacie rachunki są dzielone między gospodarstwa domowe, co wpływa na naszą zdolność do inwestowania w nowe wspaniałe programy telewizyjne i filmy dla naszych członków.

Dlatego przez ostatni rok pracowaliśmy nad sposobami, aby umożliwić członkom, którzy dzielą się treścią poza gospodarstwem domowym, łatwo i bezpiecznie to robić, jednocześnie płacąc nieco więcej. W ciągu najbliższych kilku tygodni uruchomimy i przetestujemy dwie nowe funkcje dla naszych członków w Chile, Kostaryce i Peru.

Członkowie naszych planów Standard i Premium będą mogli dodać konta podrzędne dla maksymalnie dwóch osób, z którymi nie mieszkają — każde z własnym profilem, spersonalizowanymi rekomendacjami, loginem i hasłem.

Członkowie planów Basic, Standard i Premium mogą też umożliwić osobom, które dzielą swoje konto, przeniesienie informacji o profilu na nowe konto lub konto podrzędne Extra Member — zachowując historię oglądania, Moją listę i spersonalizowane zalecenia.

Źródło: Variety, własne, Netflix

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!