Okulary prywatności od Apple? Koncern zgłosił rewolucyjny patent

Firma Apple zgłosiła do biura patentów rozwiązanie pod nazwą „Okulary chroniące prywatność”. Innowacyjna technologia ma pozwolić, aby tylko posiadacz okularów mógł odczytać to, co pojawia się na ekranie, niezależnie czy to będzie tekst, plik graficzny czy wideo. Natomiast reszta osób wokół użytkownika będzie miała ten obraz w jakiś sposób zamazany lub zanonimizowany. Ewentualnie tego typu treści nie będą się pojawiały podczas przeglądania.

  • Michał Górecki
  • /
  • 16 listopada 2021

Okulary chroniące prywatność

Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych opublikowało zgłoszenie patentowe firmy Apple, które dotyczy zapewniania spersonalizowanych wyników graficznych, a w szczególności systemów, procesów i metod wyświetlania wyników graficznych z korekcją wzroku oraz standardowych wyników graficznych na urządzeniu elektronicznym.

Wynalazek w unikalny sposób opisuje również użytkownika noszącego „Okulary chroniące prywatność”. Dzięki planowanemu rozwiązania tylko właściciel okularów będzie mógł czytać zawartość na wyświetlaczu urządzenia, blokując ludziom wokół niego podglądanie wyświetlanych treści.

Apple chce wspierać osoby z wadami wzroku

Dodatkowo patent na cyfrowe okulary obejmuje możliwość wspierania użytkowników, którzy mają problemy ze wzrokiem. Apple zauważa w swoim patentowym wniosku, że duży procent społeczności wymaga korzystania z okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, aby widzieć z wystarczającą jasnością. Na przykład osoba z krótkowzrocznością może mieć trudności z postrzeganiem odległych obiektów.

Czy warto aktualizować Apple iOS?Czy warto aktualizować Apple iOS?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Podobnie osoba z dalekowzrocznością (nadwzroczność) może mieć trudności z postrzeganiem pobliskich obiektów.Aby oglądać wyświetlacz elektroniczny, osoba z wadą wzroku może potrzebować okularów korekcyjnych, aby uniknąć zmęczenia oczu i wyraźnie widzieć wyświetlacz. Jeżeli taka osoba nie jest w stanie łatwo zdejmować czy zakładać okularów podczas pracy, interakcja z wyświetlaczem elektronicznym może być trudna i nużąca.

Patent Apple posłuży do uwierzytelnienia użytkownika

Aby to poprawić, wynalazek Apple obejmuje metodę kontrolowania operacji korekcji wzroku przenośnego urządzenia elektronicznego, która może obejmować skanowanie przynajmniej części twarzy użytkownika za pomocą czujnika, generowanie mapy głębi za pomocą skanowania przeprowadzonego za pomocą czujnika oraz określanie wyniku podobieństwa między mapą głębi a co najmniej jedną mapą tożsamości z zestawu przechowywanych map tożsamości biometrycznych, które są skojarzone z zarejestrowanym użytkownikiem.

W odpowiedzi na wynik podobieństwa przekraczający odpowiedni próg rozwiązanie może ponadto obejmować uwierzytelnienie użytkownika jako zarejestrowanego w systemie i określenie scenariusza korekcyjnych okularów z wykorzystaniem mapy głębi.Podsumowując, nowy patent od Apple to nie tylko korekcyjne cyfrowe okulary. Dzięki nim urządzenia Apple będą mogły identyfikować użytkownika, który je zakłada. A zatem będzie to dodatkowy sposób uwierzytelniania podczas korzystania np. z ekranu komputera.

Należy pamiętać, że zgłoszony patent to dopiero początek prac nad ewentualnym wdrożeniem tego typu okularów. Najwyraźniej Apple nie chce, aby ktokolwiek go ubiegł. Warto też pamiętać, że patent może być wykorzystany choćby przy nowych rozwiązaniach z obszaru metaverse, o którym wielokrotnie wspominały już Facebook czy IBM.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!