Czy warto aktualizować Apple iOS?

Zdania co do procedury aktualizacji i jej konieczności są bardzo mocno podzielone. W internecie można odnaleźć wielu orędowników tego rozwiązania, jednak nie brakuje też sceptyków. Kto ma rację? Czy warto zaktualizować iOS, który napędza iPhone’y?

Czy warto aktualizować Apple iOS?
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 czerwca 2021

Jak działa iOS?

Jest to oprogramowanie zamknięte. Z formalnego punktu widzenia, iOS’a nie zainstalujemy na żadnym innym urządzeniu innego producenta. Nawet gdyby komuś udało się obejść zabezpieczenia, to regulamin usługi jasno wyklucza taką możliwość. 

System operacyjny na smartfony od Apple skupia się przede wszystkim na prostocie użytkowania. Mamy tutaj klasyczne menu z ikonami, które znacznie różni się od typowego ekranu startowego, jaki czeka na telefonach napędzanych Androidem. 

Dość często można spotkać się ze stwierdzeniem, że iOS to system, którego nie da się zepsuć, bo jego obsługa jest tak prosta, że w mig poradzą sobie z nią zarówno najmłodsi użytkownicy, jak i dzieci, dla których jest to pierwszy telefon komórkowy. 

Do czasów iPhone’a 8 nawigacja odbywała się w dużej mierze z wykorzystaniem tylko jednego przycisku: ulokowanego pod ekranem, klasycznego Home’a. Dopiero później Apple przeszło na gesty, które w opinii społeczności także są rozwiązane wręcz wzorowo.

Po co aktualizuje się smartfony?

Nadrzędną rolę odgrywa oczywiście bezpieczeństwo. Czasem na etapie testów wewnętrznych może zdarzyć się, że jakiś błąd lub dziura w zabezpieczeniach nie zostanie przez inżynierów zauważona. Stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych danych. Aktualizacje pozwalają załatać te dziury, zwiększając poziom bezpieczeństwa. 

Pakiet zdrowotny dla pracowników. Jak wybrać?Pakiet zdrowotny dla pracowników. Jak wybrać?Anna Malinowska

Kolejną rolą jest naturalnie dodawanie nowych funkcji do oprogramowania układowego. Czasem mogą to być nowe aplikacje (lub poszerzenie funkcjonalności tych, które już były na telefonie) a czasem chodzi na przykład o przebudowanie menu ustawień, by to było bardziej intuicyjne.

W ekosystemie Apple koniecznie trzeba wskazać też na wysoką wartość optymalizacyjną. Firma z Cupertino słynie z tego, że bardzo dobrze rozwija swój własny ekosystem, gdzie iPhone świetnie dopełnia się na przykład z MacBookiem czy AirPodsami. Jeśli w działaniu całego tego systemu pojawił się jakiś błąd, to aktualizacja najpewniej go wyeliminuje. 

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Czy wszystkie aktualizacje są bezpieczne?

Niestety nie. Wciąż jest to oprogramowanie tworzone przez ludzi i może przydarzyć się jakiś błąd, który sprawi, że dotychczas świetnie działająca funkcjonalność nagle zacznie się zacinać lub po prostu odmówi współpracy. Czasem zdarza się też, że po aktualizacji bardzo szybko zacznie wyładowywać nam się bateria. 

Apple miało dużego pecha do liczby 13. iOS oznaczony właśnie tym numerem, musiał być wielokrotnie aktualizowany, by wreszcie udało się ustabilizować działanie oprogramowania. Często zdarza się też, że wdrożenie nowości, jak na przykład widżety, które w świecie Apple pojawiły się niedawno, mogą nastręczać pewnych problemów starszym, a wciąż wspieranym przez producenta, telefonom. Mimo wszystko, ilość potencjalnych zalet tego rozwiązania przewyższa potencjalne niebezpieczeństwa. 

Zdecydowanie warto instalować aktualizacje. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy dana łatka działa dobrze, zawsze możemy skonsultować swoje opinie ze społecznością użytkowników z różnych grup czy forów dyskusyjnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Czym jest LIDAR i do czego służy?
rozwiązania

Czym jest LIDAR i do czego służy?

Wiele rozwiązań technologicznych, także tych na polskim rynku, często wykorzystuje narzędzie, jakim jest lidar. Choć niesłusznie opisywany jako wyłącznie rodzaj lasera, jest bardzo zaawansowanym...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!