OSINT (Biały Wywiad) - co to jest?

Open Source Intelligence (OSINT) to techniki pozyskiwania rninformacji o ludziach i firmach na podstawie ogólnodostępnych źródeł rn(które nie zawsze są publicznie dostępne w internecie). Sprawdź, w jaki rnsposób to się odbywa.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 23 czerwca 2023

Biały wywiad — co to jest?

Biały wywiad to działania mające na celu pozyskiwanie informacji o konkretnych osobach na podstawie dostępnych publicznie danych. Istnieją dwa rodzaje wywiadu — biały i czarny. Biały wywiad opiera się na legalnych i etycznych metodach, korzystając z informacji, do których każdy może mieć dostęp. Natomiast czarny wywiad sięga po nieetyczne i nielegalne sposoby pozyskiwania danych.

Uważaj na działania rosyjskich szpiegówUważaj na działania rosyjskich szpiegówAnna Petynia-Kawa

Dlaczego biały wywiad jest skuteczny? 

Biały wywiad często jest skuteczny ze względu na ogrom informacji, które użytkownicy udostępniają o sobie w internecie. Osoby zajmujące się białym wywiadem najpierw zbierają istniejące już dane, takie jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, wykształcenie, adresy e-mail, profile w mediach społecznościowych itp. Często korzystają z wyszukiwarki Google, która dostarcza jeszcze więcej informacji, takich jak miejsca pracy, odwiedzane miejsca, działalność charytatywna, projekty czy CV — wszystko, co kiedykolwiek trafiło do internetu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dodatkowo, wiele osób korzysta z archiwów, takich jak web.archive.org, które umożliwiają dostęp do archiwalnych zapisów stron internetowych. Nawet jeśli usunąłeś swoją stronę, bloga lub inne informacje o sobie, istnieje możliwość, że są one dostępne w archiwach.

W jaki sposób pozyskuje się informacje w ramach białego wywiadu? 

Osoby prowadzące biały wywiad korzystają z różnych narzędzi, które pomagają im pozyskiwać informacje. Jednak głównym źródłem są zawsze media społecznościowe, gdzie dobrowolnie udostępniamy wiele informacji. Pokazujemy naszych przyjaciół, rodzinę, miejsce pracy, ulubione miejsca czy układ naszego mieszkania. Sami dostarczamy ogromne ilości informacji o sobie i naszych bliskich, które mogą być wykorzystane przez osoby nieprzychylne nam.

6(15) 2023 SECURITY MAGAZINE6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Jakie informacje można zdobyć w ramach białego wywiadu? 

Biały wywiad może dostarczyć obfitych informacji na temat każdej osoby. Jeśli umieścisz swoje CV w sieci, można już poznać datę twojego urodzenia, miejsce zamieszkania, numer telefonu oraz historię miejsc pracy. To wiele danych. Dodatkowo, można dowiedzieć się, gdzie zamawiasz jedzenie, z kim się spotykasz i kiedy, jakie masz zainteresowania oraz jak liczna jest twoja rodzina. 

Pamiętaj, że biały wywiad stanowi ogromne źródło informacji. Wystarczy tylko nauczyć się, gdzie i jak znaleźć te dane oraz jakie narzędzia do tego wykorzystać. Wiele etapów takiego wywiadu może zostać zautomatyzowanych. Co ciekawe, istnieje wiele narzędzi, które mogą być użyte w tym celu.

Czy można chronić się przed białym wywiadem? 

Staraj się unikać udostępniania w internecie informacji, których nie chcesz, aby były wykorzystane przez nieznajome osoby. Zawsze bądź ostrożny(-a) z publikacją zdjęć z wakacji w czasie ich trwania — lepiej poczekać do powrotu i unikać zamieszczania zdjęć, na których widać układ twojego domu lub trasę do pracy. 

Zrezygnuj z podawania swojego adresu, prywatnego numeru telefonu oraz szczegółowych informacji o swoich przyzwyczajeniach i zainteresowaniach. Nie oznaczaj swojej lokalizacji, ani nie ujawniaj danych, które mogłyby posłużyć do celów internetowych lub fizycznych włamań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!