Uważaj na działania rosyjskich szpiegów

Służby wywiadowcze Rosji aktywnie rozwijają swoją sieć szpiegowską w UE. Chociaż państwa członkowskie starają się zapobiegać temu i działać w sposób zorganizowany, wiele z nich ma ograniczone możliwości operacyjne. Na drodze do podejmowania współpracy na poziomie UE stoją różnice w postrzeganiu zagrożeń i brak wzajemnego zaufania. Dla rozwijania wspólnych kompetencji, dyplomacja unijna może informować społeczeństwa państw członkowskich o zwiększającej się skali zagrożeń, publikując regularne raporty w tej sprawie.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 19 kwietnia 2023

Jak działają rosyjskie służby? 

Rosja od co najmniej 10 lat prowadzi intensywną działalność wywiadowczą w UE. W ten sposób dąży do wzmocnienia swojego potencjału wojskowo-technologicznego i zwiększenia skuteczności swojej polityki zagranicznej. W takim celu realizuje operacje sabotażowe i zamachy. 

Jak zapobiegać zagrożeniom wewnętrznym?Jak zapobiegać zagrożeniom wewnętrznym?Jan Wróblewski

Rosyjskie służby wywiadowcze pozyskują niejawne informacje dotyczące sytuacji bezpieczeństwa i politycznej sytuacji w państwach członkowskich UE, ich infrastrukturze krytycznej, technologii, a także danych cywilnych, w tym informacji o rosyjskich dysydentach. 

Gdzie działają rosyjscy szpiedzy? 

Szpiegostwo dotyczy instytucji UE i NATO oraz baz wojskowych w Europie, a szczególnie państw, w których znajdują się instytucje międzynarodowe i infrastruktura NATO. UE może zwiększyć swoje kompetencje i koordynować działania, np. poprzez publikację regularnych raportów na temat rosnącej skali zagrożeń i informowanie społeczeństwa państw członkowskich o tym zagrożeniu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Rosyjskie służby wywiadowcze intensywnie działają w UE, korzystając z różnych instytucji, z wywiadem wojskowym (GRU), Służbą Wywiadu Zagranicznego (SWZ) i Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) na czele. Ich operacyjne zdolności są duże, a SWZ zatrudnia szacunkowo 13 tys. osób.

W jaki sposób działa szpiegostwo rosyjskie? 

Rosjanie stale rozwijają również cyber szpiegostwo, ale wciąż najważniejsze są klasyczne metody szpiegowskie, wykorzystujące sieć rosyjskich agentów. Pracują oni głównie jako dyplomaci, co daje im immunitet, ale w przypadku wykrycia szpiegostwa, mogą zostać uznani za persona non grata i wydaleni. 

ESET: Ataki grupy Lazarus na kontrahentów zbrojeniowychESET: Ataki grupy Lazarus na kontrahentów zbrojeniowychMikołaj Frączak

Szpiedzy, którzy nie mają immunitetu, to obywatele Rosji działający pod przykryciem, posługujący się sfałszowanymi dokumentami. Rosyjski wywiad rekrutuje agentów spośród cudzoziemców, którzy mają dostęp do poufnych informacji: urzędników, wojskowych, dziennikarzy, czy analityków instytucji badawczych.

Werbowanie odbywa się często na terytorium Rosji spośród osób, które regularnie odwiedzają kraj i mają pozytywny stosunek do rosyjskich władz, a także są w stanie wykonywać zadania wywiadowcze. Rosyjskie służby wywiadowcze rekrutują również cudzoziemców, którzy zajmują się m.in. obserwacją infrastruktury wojskowej i krytycznej, takich jak marynarze monitorujący porty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!