Pandemia na ekranie smartfona: jak działa nowy tryb w Plague Inc?

Popularna Plaga to gra, którą znamy ze świata komputerów PC i smartfonów od wielu lat. Jest ona stale rozwijana i gdy wydawało się już, że jedyna zmiana, na jaką stać twórców tytułu to dodawanie nowych metod uśmiercenia wirtualnej ludzkości, to nagle pojawił się COVID-19, który całkowicie przebudował obraz gry.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 października 2021

Co trzeba wiedzieć o Plague Inc?

Tytuł od zawsze bazował na bardzo prostym schemacie. Mieloiśmy do wyboru wiele wysublimowanych metod, by wykończyć ludzkość. Na liście potencjalnych zagrożeń mogliśmy wybierać między bakteriami, wirusami, pasożytami, prionami, a wraz z kolejnymi dodatkami, także na wirusie zombie czy patogenie, który znamy z serii filmów Planeta Małp. 

Kolejnym krokiem było wybranie państwa (lub regionu) gdzie nasz wirus pojawiał się na początku gry. Wraz z rosnącą liczbą zarażeń, trzeba było modyfikować zarazę, by zawsze być o krok przed służbą zdrowia. Tytuł pozwalał na grę w trybie prostym, normalnym oraz zaawansowanym. 

Im większą część populacji udało nam się posłać na drugą stronę, tym więcej punktów zyskiwaliśmy w rankingu, który można także udostępnić w swoich social mediach, na przykład na Facebooku czy Twitterze. Końcowa ocena kampanii wyrażana jest w skali od jednej do pięciu gwiazdek.

Jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa?Jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa?Jan Wróblewski

Internauci pokochali Plagę za proste zasady, brak ukrytych, nachalnych mikropłatności oraz zaawansowane modele symulacji, na jakie pozwalała. Nic nie zapowiadało tego, że schemat gry może kiedyś ulec zmianie. Zmieniło się dopiero po spopularyzowaniu COVID-19 i ogłoszeniu pandemii. Twórcy gry zareagowali szybko i ogłosili, że pracują nad nowym trybem gry we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Po stronie ciekawostek warto dodać, że model rozwoju symulacji pandemii był w pewnym momencie tak popularny, że niektóre kraje zakazały Plague Inc i ta zniknęła w wybranych sklepach z aplikacjami.

Jak działa Cure Mode w Plague Inc?

To całkowite przeciwieństwo domyślnego trybu. Tutaj zakładamy placówkę wspieraną przez WHO i rozwijamy współpracę międzynarodową, by ograniczyć występowanie wirusa i spowolnić jego namnażanie się. Autorzy gry nie narzucają narracji, że ów wirus to właśnie COVID-19. Można też bronić ludzkości przed bakteriami czy prionami. 

W służbie gracza są m.in. media masowego przekazu, a także możliwość ogłoszenia lockdownu dla wybranego kraju, grupy państw lub całych kontynentów. Każde działanie powoduje jednak reakcję. Lockdown zwiększa niezadowolenie. Tracimy punkty zaufania. A gdy ich licznik dobije do zera, gra się kończy, bez względu na to, czy wygrywaliśmy z patogenem czy nie. 

Można czasowo zamrozić zaufanie społeczne, siejąc dezinformację w mediach lub wprowadzając cenzurę, jednak to działanie czasowe. Ważną rolę odgrywa też identyfikacja zagrożenia, zapewnienie badań nad szczepionką oraz odpowiednie przygotowanie linii produkcyjnych, by gotowy preparat dotarł do wszystkich na czas.

Bez wątpienia tytuł zachował bardzo dużą grywalność i nie powinno dziwić, że oceny Cure Mode są wysokie. Gra jest w części spolszczona, a fragmenty, które ostały się w języku angielskim, bez trudu dają się zrozumieć, w wyniku czego w tę ciekawą grę może zagrać każdy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!