Perspektywy zawodowe po bibliotekoznawstwie. Co dają te studia podyplomowe?

Każdy miłośnik książek przynajmniej przez chwilę marzył o pracy w bibliotece. Jak się jednak okazuje, znalezienie zatrudnienia w czytelni może nie być takie proste, zwłaszcza jeśli mieści się ona w placówce oświatowej. Aby móc pomagać uczniom w znalezieniu obowiązkowych lektur i nowych pozycji, konieczne są odpowiednie kwalifikacje. Sposobem na ich uzyskanie jest bibliotekoznawstwo – studia podyplomowe o charakterze kwalifikacyjnym.

 • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
 • /
 • 2 kwietnia 2024

Co daje bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych?

Dlaczego bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych to dobry wybór? Tak naprawdę, jeżeli chcesz pracować w bibliotece szkolnej lub zlokalizowanej w innej placówce oświatowej, to ukończenie tej podyplomówki jest jedynym sposobem na zdobycie niezbędnych uprawnień. To kierunek o charakterze kwalifikacyjnym, który umożliwia zdobycie tytułu bibliotekarza oraz nauczyciela-bibliotekarza. Gwarantuje to program kształcenia zgodny z wymaganiami określonymi rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1450 ze zm.) w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Kierunek trwa 3 semestry oraz obejmuje łącznie 376 godzin nauki, w tym 90 godzin praktyk. Słuchacze, ze względu na zobowiązania zawodowe i prywatne, chętnie wybierają studia podyplomowe online z bibliotekoznawstwa, dzięki którym mogą połączyć edukację z codziennymi obowiązkami. Więcej o studiach w formie e-learningu przeczytasz tutaj: https://studia-online.pl/kursy/595.

Nie mam przygotowania pedagogicznego. Czy muszę zrezygnować z bibliotekoznawstwa podyplomowego?

Jeżeli chcesz zapisać się na bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych, ale nie masz przygotowania pedagogicznego, to masz dwie opcje:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 1. Wybrać bibliotekoznawstwo podyplomowe trwające 2 semestry (275 godzin, w tym 60 godzin praktyk), dedykowane absolwentom studiów wyższych, po którym otrzymujesz zawód bibliotekarza i możesz objąć stanowisko w placówkach innych niż oświatowe.

 2. Zapisać się na przygotowanie pedagogiczne i studiować je równolegle z bibliotekoznawstwem na studiach podyplomowych. Dzięki temu, już po ukończeniu obu kierunków, będziesz mógł uzyskać uprawnienia niezbędne do znalezienia pracy w bibliotece naukowej lub publicznej oraz wykonywania zawodu nauczyciela-bibliotekarza.

Studia podyplomowe online z bibliotekoznawstwa. Czego się nauczysz?

Zapisując się na 3-semestralne studia podyplomowe online z zakresu bibliotekoznawstwa, zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu każdego obszaru pracy czytelni. Na liście zagadnień, z którymi zapoznają się słuchacze, znajdziesz między innymi:

 • historię książki i bibliotek,
 • opracowanie formalne i rzeczowe zbiorów,
 • organizację biblioteki szkolnej i pedagogicznej,
 • rynek książki współczesnej,
 • zarządzanie i marketing biblioteczny,
 • komunikację społeczną w bibliotece,
 • zarządzanie informacją naukową,
 • metodykę pracy nauczyciela bibliotekarza,
 • edukację artystyczną,
 • internet i multimedia w dydaktyce.

  Grafika: materiał partnera

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

  Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

  Najnowsze tematy

  WSPÓŁPRACA

  Blogi tematyczne

  Prawo konsumenckie 2021
  Blog prawa e-commerce
  Prawo konsumenckie
  Security Magazine
  Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
  Kliknij aby wrócić do strony głównej

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!