Pierwsze centralne zamówienie publiczne na usługi chmurowe także dla samorządów

Wszystkie jednostki administracji publicznej, także jednostki samorządu terytorialnego, mogą już korzystać z zamówienia centralnego na usługę chmurową pakietu biurowego – Microsoft Office 365.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 3 lipca 2023

Na początek pakiet biurowy

Centrum Obsługi Administracji Rządowej (COAR) na zlecenie Ministra Cyfryzacji udanie przeprowadziło postępowanie na zawarcie umowy ramowej na dostawę czterech rodzajów pakietu biurowego w chmurze – Microsoft Office 365.

Umowa ramowa została zawarta z trzema dostawcami na jeden rok. Oznacza to, że do czerwca 2024 r. wszystkie jednostki administracji publicznej, także samorządy, uczelnie publiczne, czy instytucje kultury mogą w ramach tej umowy nabywać usługę pakietu biurowego.

Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jan Wróblewski

Postępowanie wykonawcze jest przeprowadzane elektronicznie, na platformie zakupowej COAR. Ma ono formę uproszczoną i trwa kilka dni. Każdy z trzech dostawców składa ofertę cenową w odpowiedzi na zapytanie konkretnej jednostki, a ta wybiera tego wykonawcę, który zaoferuje najkorzystniejsze warunki cenowe.

Do tej pory każda jednostka przygotowywała i przeprowadzała samodzielnie postępowanie na zakup pakietu biurowego. To bardzo nieefektywne, dlatego postanowiliśmy to zmienić. Zamówienia centralne to nie tylko ogromna oszczędność czasu pracy dla poszczególnych jednostek, ale także możliwość uzyskania najlepszych warunków świadczenia usług. Co więcej, w ten sposób dbamy także o bezpieczeństwo danych obywateli przetwarzanych w chmurze – wyjaśnił Janusz Cieszyński, minister Cyfryzacji.

Wkrótce kolejne postępowania centralne

Minister Cieszyński zapewnia, że to dopiero początek działań w tym obszarze. W zaawansowanej fazie przygotowań są kolejne postępowania centralne na usługi chmurowe – pakiet usług infrastrukturalnych (tzw. IaaSów) oraz usługi typu SaaS dedykowane dla jednostek samorządu terytorialnego. Również one będą realizowane przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Google stawia na usługi chmurowe i na WarszawęGoogle stawia na usługi chmurowe i na WarszawęMikołaj Frączak

Minister ma nadzieję, że zamówienia centralne zyskają popularność nie tylko w obszarze usług chmurowych. – Do tej pory COAR realizował zamówienia, z których mogło skorzystać co najwyżej kilkadziesiąt jednostek administracji rządowej. Z umowy ramowej, o której rozmawiamy, skorzystać może kilka tysięcy jednostek. To przełom w zamówieniach publicznych. Zachęcamy wszystkie jednostki do realizowania zamówień na te usługi nie tylko w tym, ale także w przyszłym roku budżetowym – podkreśla Cieszyński.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Postępowanie zostało sfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa projektu Wspólna Infrastruktura Informatyczne Państwa.

Zapraszamy do kontaktu

Jednostki zainteresowane skorzystaniem z zamówienia centralnego, które nie mają jeszcze konta na platformie zakupowej COAR, powinny skontaktować się z Centrum mailowo na adres: [email protected].

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!