Google stawia na usługi chmurowe i na Warszawę
Usługi chmurowe zyskują coraz to większe znaczenie dla globalnych graczy. Co szczególnie cieszy, wielu z nich wybiera nie tylko swoje biura, ale i centra danych oraz ośrodki rozwoju technologii cloud Polskę. Google szczególnie polubiło naszą stolicę.

- Mikołaj Frączak
- /
- 25 października 2021
Czym jest chmura obliczeniowa?
Chmura obliczeniowa w najprostszych słowach to taki wirtualny dysk, działający z wykorzystaniem serwerów i centrów danych. To też dostarczanie usług obliczeniowych na potrzeby firm, w tym serwerów, magazynów danych, baz danych, sieci czy oprogramowania. Dzięki różnego rodzaju narzędziom i aplikacjom chmura pozwala analizować dane i korzystać z nich przez przedsiębiorstwa.
Możemy wyróżnić m.in. chmurę publiczną, czyli usługę obliczeniową do użytku publicznego, będąca w posiadaniu lub bezpośrednio zarządzana przez dostawcę usług chmury obliczeniowej. Z kolei chmura prywatna jest dostępna do wyłącznego użytku jednej firmy, będąca w posiadaniu lub bezpośrednio zarządzana przez ten podmiot. Możemy jeszcze wyróżnić chmurę hybrydową, czyli połączenie prywatnej i publicznej. Za chmurę hybrydową uznaje się typ przetwarzania (w chmurze), który łączy jednocześnie infrastrukturę lokalną lub chmurę prywatną z publiczną. Oznacza to, że chmury hybrydowe umożliwiają przenoszenie danych i aplikacji między dwoma środowiskami.Dzięki temu firmy część rozwiązań mogą udostępniać innym podmiotom, a część wykorzystywać wyłącznie dla siebie.
W Warszawie największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie
Na rynku działa kilku dużych platform oferujących swoje usługi chmurowe, w tym Microsoft Azure czy Amazon Web Services. Trzecim dużym graczem na rynku jest Google ze swoim Google Cloud. Technologiczna firma z Mountain View bardzo mocno postawiła na polski rynek. Nie dziwi więc fakt, że otwiera u nas nowe biuro — siedzibę Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud w Warszawie. Biuro będzie największym centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie, które przyciągnie nad Wisłę wiele talentów technologicznych z Polski i zagranicy. Zespół centrum już teraz pracuje nad kluczowymi komponentami technologii Google Cloud, odpowiadając m.in. za usługi dynamicznie przydzielające moc obliczeniową centrów danych dla klientów biznesowych, maszyny wirtualne, a także za właściwe działanie globalnej sieci łączącej usługi chmurowe Google.
Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jan Wróblewski
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Z informacji firmy wynika, że nowe biuro będzie dynamicznie zwiększać zatrudnienie w najbliższych latach, rekrutując do Warszawy utalentowanych inżynierów i inżynierki — także z zagranicy. Przestrzenie warsztatowe nowego centrum staną się miejscem szkoleń i programów edukacyjnych skierowanych do polskich firm i przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem chmury obliczeniowej oraz cyfrową transformacją ich biznesu.
Google stawia na Polskę
To już druga, tak poważna inwestycja w usługi chmurowe przez Google w Polsce. W dniu 14 kwietnia 2021 r. Google uruchomił również niezwykle ważną inwestycję w Polsce – region Google Cloud w Warszawie. To infrastruktura przetwarzająca dane i część globalnej sieci firmy zapewniającej dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom. Region Google Cloud ma pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji i przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych w gospodarce. To pierwsza tego typu infrastruktura globalnego dostawcy usług chmury publicznej nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawski region Google Cloud jest 25 takim ośrodkiem na świecie i jedynym, jaki firma otworzy w tym roku w Europie.
Jak zapewnia Google, kluczowym aspektem działalności biura będzie także działalność edukacyjno-warsztatowa. Firma będzie dzielić się swoim know-how, by coraz więcej specjalistów i specjalistek zdobyło kompetencje umożliwiające pracę w sektorze chmurowym, który jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się sektorem IT.
Google otworzyło swoje pierwsze biuro w Polsce w 2006 roku. Aktualnie zatrudnia w Warszawie ponad 800 osób, z czego już ponad 500 to załoga działu inżynieryjnego. W ostatnich trzech latach zespół biura powiększył się trzykrotnie. Razem z biurem we Wrocławiu w polskim Google pracuje ponad 900 osób.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?