Polska przekazała 1570 terminali Starlink dla Ukrainy. To już kolejna dostawa

Kolejnych 1570 sztuk terminali Starlink przekazała Polska Ukrainie – poinformowały władze w Kijowie. Urządzenia będą używane m.in. dla zapewnienia łączności w czasie blackoutów oraz w obsłudze ruchu kolejowego.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 listopada 2022

Wsparcie infrastruktury telekomunikacyjnej

Infrastruktura telekomunikacyjna na Ukrainie jest w fatalnym stanie. Nie chodzi tylko o zniszczenia spowodowane wojną, ale także przerwy w jej działaniu w okresach braków energii elektrycznej. Niestety blackouty zdarzają się także w dużych miastach, w tym w stolicy — w Kijowie. Odcięcie od zasilania w wielu przypadkach oznacza także odcięcie od komunikacji, w tym także internetu

Emitel angażuje się w odbudowę infrastruktury nadawczej w UkrainieEmitel angażuje się w odbudowę infrastruktury nadawczej w UkrainieMikołaj Frączak

Polska przesyła Starlinki 

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychaiło Fedorow przyznał na Twitterze, że w ostatnich dniach do objętego wojną kraju przybyło 1570 zestawów pozwalających na internetową łączność satelitarną Starlink. Jak zaznacza Fedorow, dary znad Wisły przydadzą się do uruchamiania publicznych punktów WiFi np. na obszarach wyłączeń energii elektrycznej. „Dzięki temu ludzie będą mogli pozostać w kontakcie” – informuje ukraiński minister. 

Wiadomo również, że Starlinki trafią do administracji cywilnej na wyzwolonych terenach oraz ukraińskich kolei państwowych (UZ). 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Ile Polska przekazała Starlinków?

Szacuje się, że co czwarty zestaw Starlink przekazany Ukrainie przez zagranicznych partnerów to zestaw dostarczony przez stronę polską. Według ostatniego wpisu Fedorowa, Polska przekazała na Ukrainę około 6,5 tysiąca terminali pozwalających na satelitarną łączność internetową.

Jak działa Starlink?

Starlink to system łączności internetowej realizowany za pomocą satelitów okrążających Ziemię na niskiej orbicie. Konstelacja takich urządzeń jest stale uzupełniana przez właściciela tego rozwiązania, firmę SpaceX Elona Muska. Starling pozwala na łączność niezależnie od lokalnych uwarunkowań, czyli m.in. zasięgu, sprawności naziemnej infrastruktury, oraz warunków atmosferycznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!