Premier: Drugi stopień zagrożenia BRAVO dla infrastruktury energetycznej

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO dla polskiej infrastruktury energetycznej, poza granicami Polski. Co to oznacza? Czy jesteśmy bezpieczni?

  • Michał Górecki
  • /
  • 6 października 2022

Stopień BRAVO dla infrastruktury energetycznej

Do 30 listopada 2022 roku będzie obowiązywało zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, które wprowadza drugi stopień alarmowy BRAVO dla polskiej infrastruktury energetycznej zlokalizowanej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Stan ten obowiązuje od 6 października od godziny 00:00. 

Dlaczego wprowadzono stopień alarmowy BRAVO?

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, aby podnieść ich gotowość do ewentualnego działania. W przypadku stopnia BRAVO mówimy o drugim w czterostopniowej skali ostrzeżeń. Zgodnie z prawem, szef rządu może go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności”.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Infrastruktura energetyczna zagrożona?

Wybuchy na gazociągach Nord Stream oraz Nord Stream 2, do których doszło pod koniec września pokazały, jak wrażliwym elementem sieci infrastruktury energetycznej są m.in. instalacje położone na dnie morza. Poważne incydenty mające miejsce w okolicach duńskiej wyspy Bornholm zbiegły się w czasie z otwarciem polsko-duńskiego Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe), który obecnie jest kluczowym elementem polskiej infrastruktury energetycznej znajdującej się w dużej części poza granicami Polski. Warto również wspomnieć np. o podmorskich liniach energetycznych, które łączą nasz kraj np. z siecią Szwecji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!