Proofpoint zwalnia 280 pracowników, ponieważ technologia redukuje miejsca pracy

Proofpoint, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, zwalnia około 280 stanowisk pracy na całym świecie, co stanowi 6% całkowitej siły roboczej wynoszącej 4500 osób.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 6 lutego 2024

Proofpoint – co to za firma?

Proofpoint, Inc. to amerykańska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym dla przedsiębiorstw z siedzibą w Sunnyvale w Kalifornii, która dostarcza oprogramowanie jako usługę i produkty do zabezpieczania poczty elektronicznej, ochrony przed zagrożeniami tożsamości, zapobiegania utracie danych, wykrywania elektronicznego i archiwizowania wiadomości e-mail.

Firma została założona w lipcu 2002 roku przez Erica Hahna, byłego dyrektora technologicznego Netscape Communications. Uruchomiono ją 21 lipca 2003 r. Proofpoint stał się spółką notowaną na giełdzie w kwietniu 2012 r. W momencie pierwszej oferty publicznej (IPO) akcje spółki były notowane po 13 dolarów za sztukę; inwestorzy kupili w ramach pierwszej oferty publicznej ponad 6,3 miliona akcji, pozyskując ponad 80 milionów dolarów.   26 kwietnia 2021 roku Proofpoint ogłosił, że zgodził się na przejęcie przez firmę Thoma Bravo za ponad 12 miliardów.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Po ponad 2 latach prowadzenia firmy przez Bravo, organizacja podjęła decyzje o zwolnieniach, k™óra tłumaczy tak: „Aby zapewnić Proofpoint ciągły i długoterminowy sukces jako światowej klasy firmy działającej na dużą skalę, podjęliśmy trudną decyzję o redukcji naszej obecnej siły roboczej o około 280 stanowisk na całym świecie” – powiedziała firma izraelskiemu serwisowi Calcalist. Proofpoint dołącza do rosnącej listy firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, które ogłosiły zwolnienia już w tym roku. Dwie kolejne to Orca Security i Trend Micro.

Zwolnienia w branży technologicznej

Wydaje się, że zwolnienia z pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa odzwierciedlają tegoroczne zapowiedzi innych firm technologicznych: firma produkująca oprogramowanie SAP zwalnia 8000 pracowników, czyli 7% siły roboczej, PayPal zmniejszył siłę roboczą o 2500 (9%), Microsoft skurczył się o 1900 pracowników, a Unity zwolniło 1800 osób (25%). Co więcej, Google, eBay, Flipkart, Wayfair i Block zmniejszyły zatrudnienie o co najmniej 1000 pracowników.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Statystyki narzędzia Data Tracker Layoffs.fyi pokazują, że w styczniu firmy technologiczne zwolniły więcej pracowników niż w jakimkolwiek miesiącu od marca ubiegłego roku. Oznacza to, że pracę straci prawie 29 tys. osób, czyli czterokrotnie więcej niż w poprzednim miesiącu. Jednak obecne zwolnienia bledną w porównaniu do roku poprzedniego. W styczniu 2023 r. pracę straciła rekordowa liczba 90 000 pracowników branży technologicznej.

Fala zwolnień dotarła już do Polski

Fala zwolnień w branży technologicznej dotarła już do Polski. W ubiegłym roku serię zwolnień ogłosiła firma CD Projekt, która wydała na rynek m.in. serię gier o wiedźminie z powieści Andrzeja Sapkowskiego. Pracę do marca 2024 r. ma stracić ok. 9 proc. personelu w studio CD PROJEKT RED.

Branża IT wraca do biur? Spada liczba ofert pracy zdalnejBranża IT wraca do biur? Spada liczba ofert pracy zdalnejDamian Jemioło

Dokładnie oceniliśmy wszystkie zespoły w firmie pod kątem ich oczekiwanego wkładu w realizację naszej strategii. Nie da się tego łatwo powiedzieć, ale dzisiaj mamy nadmiar personelu. Mamy na pokładzie utalentowanych ludzi, którzy kończą swoje zadania i – biorąc pod uwagę bieżące i przewidywane potrzeby projektowe – już wiemy, że w przyszłym roku nie mamy dla nich innych możliwości. Efektem jest rozstanie się studia liczącego około 100 osób, co stanowi około 9% całego zespołu. Nie nastąpi to natychmiast, ponieważ niektórzy pracownicy zostaną zwolnieni dopiero w pierwszym kwartale 2024 r., ale w duchu przejrzystości zdecydowaliśmy się udostępnić tę informację teraz. Chcemy, aby członkowie zespołu mieli wystarczająco dużo czasu na przetworzenie i przystosowanie się do zmiany, zadbaliśmy też o to, aby zaoferować każdemu kompleksowy pakiet odpraw” – napisało CD Projket w swoim oświadczeniu sprzed roku na temat planowanych zwolnień.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!