Branża IT wraca do biur? Spada liczba ofert pracy zdalnej

Zarobki w branży IT idą w górę, ale ubywa ofert związanych z pracą zdalną. Jak zmienia się IT w Polsce?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 25 kwietnia 2023

Praca zdalna w IT passe?

Portal No Fluff Jobs zaobserwował wyraźny spadek ofert pracy zdalnej na swojej platformie. Te stanowią 61% ogłoszeń, w porównaniu do 70% w I kwartale 2022 roku. 

Odsetek ogłoszeń oferujących pracę zdalną spadł w ciągu roku, z 70,7% w I kwartale 2022 roku, do 61,3% w I kwartale 2023 roku. W I kwartale 2022 roku tylko 23,9% ogłoszeń oferowało pracę stacjonarną, a rok później odsetek ten wzrósł do 24,3%. Tryb hybrydowy, umożliwiający pracę zdalną i stacjonarną, zwiększył swój udział z 5,3% do 14,3% w ciągu roku.

Home office — na jakie zagrożenia trzeba zwrócić szczególną uwagę?Home office — na jakie zagrożenia trzeba zwrócić szczególną uwagę?Michał Górecki

Ten trend związany z powrotem do biur w IT jest wyraźniejszy zwłaszcza za oceanem, gdzie wielkie korporacje, jak np. Apple starają się sprowadzić swoich pracowników z powrotem do biur. Nie zawsze kończy się to po ich myśli, czego przykładem jest zmiana pracy przez Iana Goodfellowa, który porzucił dyrektorski w Apple na rzecz pracy w startupie. Właśnie z powodu wymagania pracy 3 razy w tygodniu w biurze. 

Warto jednak podkreślić, że przykład No Fluff Jobs może być jednostkowy. Choć to ważny portal pracy dla osób z branży IT w Polsce, to takich platform istnieje więcej. Np. Just Join IT, czy Bulldogjob, które niekoniecznie muszą odnotowywać takie same spadki w obszarze pracy zdalnej.

Wzrost wynagrodzeń w IT ciągle obecny

Choć po pandemii koronawirusa widzimy „korektę” na rynku IT i niektórzy eksperci czy ekspertki stracili pracę, to wynagrodzenia dla tych, którzy się utrzymali – wzrosły. W I kwartale 2023 r. branża IT nadal odczuła wzrost wynagrodzeń. Ekspertki i eksperci IT, pracujący na umowie B2B, mogli zarobić od 16,8 do 23,6 tys. złotych netto, w porównaniu do zakresu od 15 tys. do 21 tys. złotych netto w ubiegłym roku. 

Czy podczas pracy zdalnej można korzystać z dokumentów papierowych zawierających dane osobowe?Czy podczas pracy zdalnej można korzystać z dokumentów papierowych zawierających dane osobowe?Dorota Kraskowska

Natomiast przy umowie o pracę pracownicy i pracowniczki IT zarabiali w I kwartale 2022 roku od 11 do 17 tys. zł brutto, a w 2023 roku od 12 do 17,5 tys. zł brutto.

W różnych gałęziach IT zarabia się jednak inaczej. Mediana dolnych i górnych widełek w I kwartale 2023 r. dla frontend – przy B2B wynosi od 18 do 25 tys. zł netto, przy UoP od 15 do 21 tys. zł brutto. Backend – przy B2B od 18 do 26 tys. zł netto, przy UoP od 14 do 20 tys. zł brutto. Big Data – przy B2B od 20,2 do 28,6 tys. zł netto, przy UoP od 16,5 do 23 tys. zł brutto. Business Analyst – przy B2B od 16,8 do 22 tys. zł netto, a przy UoP od 12 do 18 tys. zł brutto.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!