Home office — na jakie zagrożenia trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Praca zdalna zyskała sobie ogromną popularność w 2020 roku. Kluczową rolę odegrała tu oczywiście pandemia koronawirusa, która wręcz zmusiła wielu prezesów firm do wysłania załogi na przymusową pracę z domu. Mimo wielu atutów takiego rozwiązania warto też wskazać na potencjalne zagrożenia. Na co uważać podczas pracy z domu?
- Michał Górecki
- /
- 9 sierpnia 2021
Jakie zagrożenia czyhają na pracy zdalnej i hybrydowej?
Czy tego chcemy, czy nie, nie wszyscy sprawdzą się w pracy zdalnej. Wymaga ona bardzo dużej samodyscypliny i świetnej organizacji. Jeśli w firmie mamy pracowników, nad którymi trzeba szczególnie uważnie „czuwać”, bo lubią na przykład często wychodzić na papierosa, byle tylko skrócić nieco liczbę roboczogodzin, to taka osoba na pracy zdalnej wymagać będzie szczególnej uwagi.
Nie oznacza to oczywiście, że taki pracownik się nie sprawdzi. Być może to właśnie dzięki pracy zdalnej zorganizuje swój dzień roboczy w taki sposób, że będzie jednym z pozytywnie wyróżniających się członków naszego zespołu. To dość prawdopodobny scenariusz. Dlaczego?
Kluczową rolę odgrywa psychologia. Pracując w domu, kiedy nie podlegamy presji grupy, czujemy się bardziej komfortowo i z większą przyjemnością wykonujemy zlecone zadania. Co więcej, COVID-19 pokazał, że na pracy zdalnej nie tylko da się pracować, ale można też pracować o wiele wydajniej niż w biurze. To dość niespodziewane, jednak potwierdzone już odkrycie.
Nie powinno więc dziwić, że około 40% właścicieli firm ocenia pracę zdalną na tyle pozytywnie, że nawet teraz, po trzeciej fali zachorowań, pozwala pracownikom funkcjonować z domu w ramach pracy hybrydowej, na przykład w modelu 2 do 3 lub 4 do 1.
Praca zdalna a zdrowie
Warto rozpocząć od tego, że w polskim porządku prawnym nie istnieją jeszcze ujednolicone akty prawne, które odpowiednio regulowałyby odpowiedzialność pracowników i pracodawców w razie ewentualnego wypadku. A o taki w miejscu zamieszkania łatwo.
BCM, czyli ciągłość działania firmyMikołaj Frączak
Wystarczy oparzenie, na przykład z roztargnienia, kiedy osoba zatrudniona w danej firmie pracuje, ale jednocześnie przygotowywała sobie obiad. Odpowiednie ustawy i rozporządzenia są dopiero w opracowaniu, jednak nie wiadomo, w jakim kierunku będą one zmierzać.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Zawsze warto pamiętać też o prawidłowej postawie ciała w pracy. Jeśli w firmie mieliśmy profesjonalny fotel z podparciem lędźwiowym, to powinniśmy spróbować zapewnić sobie taki sam w domu. W przeciwnym razie ryzykujemy uraz kostny lub mięśniowy, który być może będzie wymagać długotrwałej rehabilitacji.
Jak kontrolować postęp prac w modelu zdalnym lub hybrydowym?
Warto docenić ogromny potencjał tablic SCRUM. Pracownicy mają swoje prywatne tablice, gdzie są rozpisane ich zadania. Wiedzą, co mają zrobić, jaki jest termin oraz na co zwrócić uwagę. Ich jedynym zadaniem — poza wykonaniem pracy — jest przesunięcie takiej tablicy do kolumny “gotowe”, by menedżer wiedział, że zadanie zostało ukończone.
Zawsze warto docenić też gigantyczny potencjał firmowych czatów oraz wideokonferencji. Pomogą one utrzymać łączność z resztą zespołu, co dodatkowo może zwiększyć morale w firmie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?