Zmagasz się z bólami kręgosłupa? W pracy zapewnij sobie kilka prostych udogodnień!

Schorzenia dotyczące kręgosłupa, czyli głównej „osi” naszego ciała to już niemal choroba cywilizacyjna. Ilość diagnozowanych przypadków w Polsce rośnie bardzo szybko już od przełomu XX i XXI wieku. Niestety, ale w dużej mierze sami jesteśmy sobie winni. Siedzący tryb życia, zła postawa i niewielka aktywność fizyczna to naturalne katalizatory złego samopoczucia i bólu. Jak sobie z nim radzić?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 sierpnia 2021

Siedząca praca a problemy z kręgosłupem

Czy tego chcemy, czy nie, to właśnie osoby, które pracują na przykład w biurze lub przy edycji tekstu są szczególnie narażone na kontuzje pleców. Wynika to z dość prostych zasad, jakim poddawane jest nasze ciało podczas ciągłego siedzenia na fotelu.

Kręgi szyjne muszą pracować coraz intensywniej. Niezwykle często zdarza się, że przeciążenia na odcinku kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego — bo właśnie te dwa fragmenty kręgosłupa są szczególnie narażone na kontuzje — sięgają ponad 300%.

Kręgi, które powinny znosić nacisk zbliżony do 50 kilogramów, do jakiego przystosowała nas ewolucja, nagle muszą radzić sobie z osobą, która ciągle siedzi, w wyniku czego realne obciążenie, jakie znoszą, może przekazać 150 kilogramów.

Problemem jest też zła postawa. Ciągle pochylona do ekranu głowa może naturalnie powodować degradację krążków, w wyniku czego nasze ciało nabiera złych nawyków, co prowadzi nas do złej, przygarbionej postawy ciała.

Ten problem szczególnie dotyczy osób, które nie przykładają do postawy ciała dużej uwagi i na przykład pracuję niemal w pozycji leżącej, z mocno pochyloną do przodu głową. Zagrożone są też osoby, które od dziecka zmagają się z kifozą oraz lordozą. W ich sytuacji szczególnie łatwo o przeciążenia.

Jak walczyć z bólem kręgosłupa w pracy?

Wbrew pozorom bardzo dużą ulgę może przynieść już prosta aktywność fizyczna. Co więcej, Kodeks Pracy pośrednio daje taką możliwość. Wynika to z tego, że na każdą godzinę spędzoną przy komputerze, przysługuje nam 5 minut przerwy.

Lista Robinsonów — ochrona prywatności konsumentówLista Robinsonów — ochrona prywatności konsumentówRafał Stępniewski

Jeśli choćby minutę z tego czasu przeznaczymy na proste ćwiczenia, na przykład na rozciąganie, to powinniśmy szybko odczuć ulgę. Duże znaczenie ma też profilaktyka: takie ćwiczenia powinniśmy wykonywać codziennie, a nie tylko wtedy, kiedy czujemy, że kręgosłup mocno daje się nam we znaki.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto postawić też na szereg prostych akcesoriów. Dużo daje dobrze dobrany fotel, jednak jeśli nie ma widoków na jego zmianę, to zapewnijmy sobie choćby poduszkę wspierającą odcinek lędźwiowy. Dużo daje też podnóżek, który zapewni naszym stopom prawidłową postawę, co z kolei usprawni przepływ krwi w kończynach dolnych.

Troska o plecy zaczyna się poza pracą

Im więcej ruszamy się w ciągu dnia, na przykład chodząc na zakupy czy uprawiając bezpieczne dyscypliny sportowe, jak nordic-walking, tym większe szanse na to, że nasz kręgosłup poczuje się lepiej. Pamiętajmy jednak o tym, że utrzymujący się przez jakiś czas ból jest bezwzględnym wskazaniem, by udać się do lekarza, który wykona badania, które jasno określą nasz stan.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!