Monitoring osiedli wielorodzinnych: co trzeba wiedzieć?

Monitoring to jeden z obszarów, który deweloperzy traktują bardzo poważnie. Z jednej strony każdy chce mieszkać w miejscu, które jest bezpieczne, a z drugiej strony wszyscy cenimy sobie prywatność. Jak podejść do budowania systemu monitoringu na osiedlach wielorodzinnych?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 sierpnia 2021

Po czym można poznać dobry system monitoringu?

Wielu deweloperów udziela bardzo lakonicznych informacji o tym, jak działa ich system monitoringu. Bardzo często spotykamy się z hasłami-sloganami, z których dowiadujemy się tylko tego, że cały teren pokryty jest siatką kamer najnowszej generacji.

Owszem, jest to atut, jednak bez wątpienia nie jest to kluczowa kwestia, na jaką przyszli lokatorzy powinni zwrócić uwagę. Praktyka pokazuje, że w całym ekosystemie monitoringu jakość kamer jest ważna, ale o wiele ważniejsze jest to, kto nadzoruje kamery.

Jeśli osiedle zainwestowało w monitoring, to naturalnym krokiem wydaje się być utworzenie centrum monitoringu i zatrudnienie osób, które całodobowo będą pilnować bezpieczeństwa mieszkańców. Dlaczego to tak ważne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta.

Można tu wskazać na prostą sytuację: na osiedlowym parkingu grupa chuliganów zaczęła rysować wszystkie pojazdy gwoździami. Kamera — owszem — nagrywa całe zajście, ale jeśli nikt nie zareaguje w porę, to sprawców nie uda się złapać na gorącym uczynku.

Operator monitoringu, który będzie mieć stałą łączność ze strażą miejską czy policją nie dość, że spróbuje nagrać incydent tak, by uchwycić twarze wandali, to jeszcze może na bieżąco informować służby mundurowe o tym, gdzie udają się osoby podejrzane. 

To tylko jedna z sytuacji, kiedy może okazać się, że kluczowym elementem dobrego systemu monitoringu jest właśnie człowiek. Niestety, ale niewielu deweloperów inwestuje w takie profesjonalne centra, bo to znacznie podwyższa koszty całej inwestycji.

Zapewnienie choćby minimalnej, jednoosobowej obsady na trzy zmiany przez siedem dni w tygodniu wymaga zatrudnienia około pięciu-sześciu osób. To spore koszty. Na szczęście można próbować je minimalizować. W jaki sposób można ciąć wydatki?

Przekazanie kamer — co trzeba wiedzieć?

W większości dużych i średnich gmin działają centra monitoringu. Czasem opiekuje się nimi policja lub straż miejska. W takiej sytuacji wystarczy dokonać formalnego przekazania mienia z zastrzeżeniem włączenia kamer do już istniejącej sieci. To najlepszy z możliwych sposobów. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak przechowywać bezpiecznie dyski twarde?Jak przechowywać bezpiecznie dyski twarde?Anna Malinowska

Kamery na osiedlu a prywatność

Wiele osób obawia się tego, że operatorzy systemów będą obserwować mieszkańców. Na szczęście można w bardzo łatwy sposób zminimalizować takie ryzyko. Większość systemów, gdy tylko wykryje, że kamera patrzy w czyjeś okno, automatycznie zabarwia część obrazu na czarno, by nie można było nic dostrzec.

To skuteczne rozwiązanie, które zapewnia odpowiedni balans między prywatnością a bezpieczeństwem mieszkających tam osób. Jedynym mankamentem takiej sytuacji jest to, że gdyby na przykład w mieszkaniu doszło do bójki czy do kradzieży, to kamera nie uchwyci takiego zdarzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!