Jak przechowywać bezpiecznie dyski twarde?

Dyski twarde to nośniki, dzięki którym możemy przechowywać wiele ważnych dla nas danych, zarówno tych osobistych, jak i zawodowych. Jak bezpiecznie przechowywać dyski twarde?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 marca 2021

Co warto wiedzieć o przechowywaniu dysków twardych?

Nośniki danych to — wbrew nieco obiegowej opinii — bardzo delikatne urządzenia, które są podatne na wiele różnych urazów. Te mogą powstać na skutek niewłaściwego przechowywania, ale i rozmagnesowania lub zainfekowania ich złośliwym oprogramowaniem.

Istnieją setki różnych sposobów, by stracić dostęp do skrupulatnie gromadzonych danych, bez względu na to czy będą to pamiątkowe fotografie z wakacji, czy zdjęcia lub dokumenty z pracy. Pomyłka może przytrafić się każdemu, dlatego też warto wiedzieć, jak przechowywać dane na dysku w sposób bezpieczny.

Co ważne, „bezpieczne przechowywanie danych” można rozumieć zupełnie inaczej w zależności od rodzaju nośnika. Inaczej podchodzimy do tradycyjnego dysku talerzowego HDD, a inaczej do nośników SSD lub pendrive’ów, które także mogą być uznane za nośnik.

Jak nie przechowywać dysku twardego?

Lista złych praktyk jest bardzo długa. Zdecydowanie należy skarcić osoby, które kładą zewnętrzne dyski twarde, ale i na przykład laptopy, obok silnych źródeł promieniowania elektromagnetycznego. Jest to jeden z najczęstszych błędów. Dyski twarde mają tendencje do rozmagnesowywania się, co może skutkować utratą ważnych dla nas danych.

Elektronika użytkowa nie lubi też wilgoci oraz pracy w zbyt dużym cieple. Generalnie, nie są to dobre warunki do pracy dla zdecydowanej większości urządzeń, jakie można znaleźć na rynku. Sprzęt zużywa się szybciej, a na dodatek degradują się też jego elementy, w tym choćby gładzik czy klawiatura.

Żadne dyski twarde nie przepadają też za wstrząsami. Osoby, które bezceremonialnie rzucają laptopem schowanym na przykład w plecaku, narażają się na daleko idące problemy. Czasem w wyniku uderzenia może dojść do poważnych szkód, które znacząco utrudnią korzystanie ze zgromadzonych danych.

Problemem jest też tendencja do zaśmiecania dysku przypadkowymi danymi. Pamiętajmy o zasadach higieny cyfrowej i nie pobierajmy na komputer wszystkich plików, jakie znajdziemy w internecie. Część z nich może być zawirusowana. Warto pamiętać też o ustanowieniu systemowej kopii bezpieczeństwa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych na dysku twardym?

Przede wszystkim postawmy na dywersyfikację. Fizyczne nośniki mają to do siebie, że nie zagwarantują nam możliwości szybkiego przejrzenia ważnych dla nas plików na przykład z innego komputera. Doskonałym pomysłem na uzupełnienie funkcjonalności dysku twardego jest zainwestowanie w chmurę danych.

Pamiętajmy też o tym, że zwykle najsłabszym ogniwem w kwestii bezpieczeństwa jesteśmy my sami lub inne osoby, które mają dostęp do komputera. Warto postawić na hasła i wydzielenie odrębnych kont dla wszystkich użytkowników. W razie sytuacji kryzysowej może pozwolić to ograniczyć straty i odzyskać dane o wiele szybciej. Sprzyja to też prywatności przechowywanych plików. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!