Idzie jesień. Czy warto inwestować w inteligentne termostaty?

Z roku na rok opłaty za ogrzewanie nieruchomości coraz bardziej rosną. Zarówno osoby prywatne, jak i działalności gospodarcze szukają oszczędności. Jedną z rozsądnych, a zarazem przystępnych cenowo metod na walkę z rachunkami za ogrzewanie, są inteligentne termostaty. Czy warto im zaufać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 17 sierpnia 2021

W jaki sposób zmniejszyć koszta ogrzewania nieruchomości?

Rozwiązaniem, które zarekomendowałoby najwięcej osób, bez wątpienia byłoby przejście na zieloną energię, pod której pojęciem należy rozumieć instalację fotowoltaiczną, którą następnie zintegrowalibyśmy z całym systemem ogrzewania.

Niestety, ale taka inwestycja może okazać się dość kosztowna. Na dodatek w życie wchodzą nowe zasady związane z fotowoltaiką, które skutkują tym, że popularne „solary” będą teraz nieco mniej opłacalne niż jeszcze wiosną czy latem 2021 roku, przed znowelizowaniem zasad dotacji.

Warto pamiętać też o tym, że nie zawsze mamy wpływ na to, w jaki sposób ogrzewane jest dane pomieszczenie. Niezbyt często spotykamy się z sytuacją, aby budynek, gdzie działa firma, był jej własnością. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw oraz małych firm. 

Praktyka pokazuje, że o wiele częściej wynajmują one powierzchnię biurową, a więc — w kwestii ogrzewania — są w pełni zależne od tego, jak na tę kwestię zapatruje się właściciel. Nawet gdyby właściciel firmy chciał wymienić stary piec węglowy na nowe, ekologiczne rozwiązanie, to ostateczna decyzja i tak należy do prawnego właściciela lub zarządcy budynku, który może zapatrywać się na takie zmiany sceptycznie.

Czy oznacza to, że działalność gospodarcza nie ma nawet najmniejszego wpływu na wysokość rachunków? Na szczęście nie. Na rynku bardzo wiele zamieszania wprowadziły inteligentne termostaty, które można bardzo łatwo zamontować, a następnie skonfigurować. Co trzeba o nich wiedzieć?

Jaki jest schemat działania inteligentnych termostatów?

Wchodzą one w skład tak zwanego IoT, czyli internetu rzeczy. Jest to niewielkich rozmiarów akcesorium, które łączy się z naszą siecią WiFi oraz z aplikacją, którą instalujemy na swoim smartfonie. Wszystkie liczące się firmy oferują dedykowane oprogramowanie zarówno na Androida jak i Apple iOS. 

Mac czy Windows – wady, zaletyMac czy Windows – wady, zaletyAnna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kluczową rolę odgrywa konfiguracja systemu. Możemy ustawić termostat w taki sposób, by ten zawsze o określonej porze (na przykład na godzinę przed rozpoczęciem pracy, by wcześniej nagrzać w biurze) pozwalał na dopływ ciepłej wody do kaloryferów. Analogicznie, można też w ten sposób wyłączyć go na noc, po całym dniu spędzonym w biurze. Można też manipulować preferowanym zakresem temperatur, by nie doprowadzić do wyziębienia kaloryferów.

Ile kosztuje dobrej jakości inteligentny termostat?

Na szczęście nie są to urządzenia drogie. Dobrej jakości produkt zwykle można kupić już za około 150 złotych. Jeśli wynajmujemy w biurowcu na przykład tylko dwa pomieszczenia, to wystarczą nam tylko dwa takie urządzenia. W praktyce oznacza to, że możemy zwiększyć komfort termiczny w biurze — a także obniżyć rachunki — za mniej niż 500 złotych. To o wiele mniej, niż wydalibyśmy na nowy piec czy system ogrzewania podłogowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!