Mac czy Windows – wady, zalety
W zgodnej opinii większości osób, na “placu boju” w sektorze komercyjnym pozostał Windows oraz macOS, czyli oprogramowanie od Apple. Stawia to wiele osób przed dylematem: co wybrać? Maca czy Windowsa? Jakie są wady i zalety obu platform?
- Anna Malinowska
- /
- 12 marca 2021
Mac czy Windows — wady i zalety
Wspólnym mianownikiem obu platform jest to, że ich kod źródłowy jest zamknięty. Na drugim biegunie znajduje się Linux, którego jądro można pobrać, modyfikować i kompilować, tworząc w ten sposób zupełnie nowe wersje oprogramowania.
Zarówno Microsoft jak i Apple nie zdecydowały się pójść w tym kierunku. Mimo tej cechy wspólnej można dostrzec między nimi szereg różnic, jednak nie brakuje też podobieństw. Z biegiem czasu obie te platformy pod wieloma względami się do siebie upodobniły, jednak ich indywidualne cechy zostały zachowane.
Gdzieś po drodze, na przestrzeni lat, znikły różnice dotyczące gier czy kodeków. Gdyby skupiać się na tych systemach choćby 10 lat temu, to ilość różnic byłaby bardzo długa. Obecnie? Cóż, wciąż są one obecne, jednak jest ich zauważalnie mniej.
MacOS, czyli ekosystem
To, co od lat wyróżnia Apple, to doskonały ekosystem. Sprawia on, że za pomocą naszego Apple ID jesteśmy w stanie zintegrować ze sobą iPhone’a, Apple Watcha, tablet z logo Apple, Apple TV i laptopa z logo nadgryzionego jabłuszka.
To ogromne ułatwienie, które nie tylko daje nam dostęp do odpowiadania na SMS-y z poziomu dowolnego urządzenia od Apple, jakie mamy w danej chwili pod ręką, ale i pozwala na kontynuowanie edycji dokumentów czy płynne zarządzanie wszystkimi ważnymi aplikacjami.
Minusem jest ograniczona dostępność oraz — co za tym idzie — dość wysokie ceny, jakie za swoje produkty narzuca firma z Cupertino. Jeśli chcemy cieszyć się z macOS’a, musimy zainwestować w laptopa od tego producenta. Nowe urządzenie w najtańszej wersji kosztuje nieco ponad cztery tysiące złotych. To sporo pieniędzy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Windows czyli szeroka dostępność
Okienka od Microsoftu rozwijają się zupełnie innym rytmem. Zarząd firmy jeszcze za czasów Billa Gatesa postanowił, że pozwoli instalować oprogramowanie na urządzeniach wszystkich firm, które wyrażą nim zainteresowanie. Historia pokazała, że tych nie brakuje.
Windowsa można kupić zarówno na urządzeniu za 1000 złotych, jak i na takim, które kosztuje grubo ponad 10 tysięcy złotych. Sprawia to, że każdy może sięgnąć po taki sprzęt, na jaki w danej chwili ma pieniądze. Znacznie ułatwia to podjęcie decyzji zakupowej bez konieczności zadłużania się.
Siłą tej platformy jest też jej duża dostępność oraz intuicyjność. Niemal każdy z nas choćby raz w życiu zetknął się z tym systemem. Zwykle to właśnie na nim „jesteśmy wychowywani” i umiemy się nim dobrze posługiwać. Po stronie zalet można wskazać też gigantyczną bazę aplikacji oraz coraz lepszą kompatybilność między Windowsem a innymi platformami, w tym także Androidem. Jest to dobry wybór dla graczy, programistów czy osób, które zawodowo zajmują się pisaniem tekstów. Dlaczego? Bo ilość urządzeń, jakie możemy kupić, jest liczona w setkach. Tego o konkurencyjnej platformie niestety nie można powiedzieć.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?