Sposoby na to by aplikacje działały efektywniej

Na rynku można znaleźć miliony różnych aplikacji. Część z nich jest dobrze zoptymalizowana, ale wciąż można też spotkać się z takimi, które po pewnym czasie się zawieszają i działają nie stabilnie. Czy istnieją sprawdzone sposoby na to, by takie aplikacje działały efektywniej?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 marca 2021

Sprawdzone sposoby, by aplikacje działały lepiej

Wiele zależy od platformy. Na dziś dzień trudno wskazać system operacyjny, który zapewni doskonały komfort pracy z oprogramowaniem. Kiedyś za taką platformę uchodził iOS i MacOS od Apple, jednak — zdaniem sporej grupy użytkowników — ta epoka już minęła. Trudno orzec, ile w tym prawdy.

Bez wątpienia z największą ilością aplikacji można spotkać się na Windowsie. To właśnie to oprogramowanie — przynajmniej na rynku PC — wciąż jest tym dominującym. Mimo tego, że kolejne wersje oprogramowania od Microsoftu prezentują się coraz lepiej, to łatwość tworzenia aplikacji na ten system musiała ponieść ze sobą możliwe problemy. Popularne aplikacje zwykle działają dobrze, jednak nie jest to regułą.

Podobnie prezentuje się najnowsza historia Androida, czyli najpopularniejszego systemu operacyjnego dostępnego na smartfony na świecie. Otwartość i łatwość tworzenia oprogramowania musiała zwiększyć ryzyko pojawienia się takich aplikacji, których kultura pracy jest daleka od oczekiwań.

Niestety, ale nic nie wskazuje na to, aby ten trend w najbliższej przyszłości miał wyhamować. W sieci codziennie pojawiają się setki jeśli nie tysiące nowych wersji oprogramowania i fizyczne sprawdzenie ich przez zespoły moderatorów jest po prostu niemożliwe do wykonania. Oznacza to, że raz na jakiś czas każdy z nas może zetknąć się z aplikacją, której kultura pracy będzie po prostu słaba.

Jak sprawić, by aplikacje działały efektywniej?

Przyjmuje się, że im lepsze podzespoły ma nasze urządzenie — bez względu na to, czy jest to laptop, komputer czy smartfon — tym szanse na płynne działanie nawet najbardziej topornych i zasobożernych aplikacji rosną. Przed zainstalowaniem wystarczy zapoznać się z minimalnymi wymogami technicznymi, jakie podaje producent.

Jeśli wiemy, że nasze urządzenie je spełnia, to — przynajmniej w teorii — wszystko powinno działać dobrze. Jeśli jednak nasz komputer ma zbyt słabą kartę graficzną, za wolny procesor lub zbyt mało pamięci RAM, to czasem może okazać się, że konieczna będzie inwestycja w lepsze podzespoły lub poszukanie innego oprogramowania o podobnych możliwościach.

Warto też pilnować porządku na dysku twardym i zbyt mocno nie zaśmiecać urządzenia. Jeśli mamy uruchomionych w tle kilkadziesiąt aplikacji, to prędzej czy później dają one o sobie znać i zaczną spowalniać nawet szybkie, wydajne komputery czy smartfony.

Można powiedzieć, że bardzo często kluczem do poprawnego działania oprogramowania jest właśnie użytkownik: jego sumienność oraz cyfrowa świadomość. Koniecznie pamiętajmy o tym, by instalować software tylko z ogólnodostępnych, rekomendowanych przez producenta źródeł. W przeciwnej sytuacji narażamy się na pobranie malware, które może o wiele bardziej utrudnić nasze życie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!