Czy mogę zamontować aplikacje śledzące czas pracy?
Za sprawą pandemii COVID-19, kiedy wiele firm przeszło na model pracy zdalnej lub hybrydowej, aplikacje służące do śledzenia postępów w pracy stały się bardzo popularne. Wzbudzają one wiele obaw ze strony pracowników, ale i pracodawców. Często pytają oni, czy legalnie mogą zamontować takie programy śledzące czas pracy. Jak to wygląda w praktyce?
- Mikołaj Frączak
- /
- 22 marca 2021
Czy można stosować aplikacje śledzące czas pracy?
Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie prosta i nieoczywista: tak, można, ale nie zawsze jest to opłacalne. Przyjmuje się, że takie rozwiązanie nie wszędzie sprawdzi się tak, jak szef by sobie tego życzył. W małych firmach, które opierają się na pracy kilku pracowników prościej jest postawić na tradycyjne metody weryfikacji postępu w projektach.
Niezbyt dobrze współpracują też z nimi freelancerzy. Takie osoby co do zasady wolą być rozliczane od efektów swojej pracy. Jeśli ci wywiązują się z powierzonych im zadań, to nie warto stawiać na takie rozwiązania, bo mogą one zaszkodzić dobrze naoliwionej maszynie.
Sytuacja zmienia się radykalnie wraz z wielkością firmy i liczbą osób wchodzących w jej strukturę kierowniczą. Menedżer, który zarządza kilkoma zespołami na pewno wyciągnie z takiego narzędzia wiele użytecznej wiedzy, która przysłuży się nie tylko jemu, ale i handlowcom, którzy będą wiedzieli, jakie terminy mają wybrani członkowie załogi.
Nie inwigilacja, a analiza klientów
Jednym z nadrzędnych celów wdrożenia aplikacji do śledzenia czasu pracy powinna być właśnie optymalizacja biznesowa. Taki software pomoże nam szybko prześledzić, ile czasu poświęcamy poszczególnym klientom i jak po uwzględnieniu wszystkich wymaganych przez nich poprawek wychodzimy na takiej współpracy finansowo.
Co z tego, że mamy umowę z jednym dużym klientem, który ciągle zgarnia dla siebie całą uwagę zespołu i wymaga wdrażania kolejnych poprawek, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają nam rozwinięcie skrzydeł i pozyskanie kolejnych kontrahentów biznesowych. Czasem mniej znaczy więcej, a czasem sytuacja jest zgoła odwrotna i nagle może okazać się, że taki pozorny deal życia to tak naprawdę ogranicznik, blokada na drodze do dynamicznego rozwoju firmy, jaką zarządzamy lub jakiej jesteśmy właścicielem.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Postaw na szczerą rozmowę z zespołem
Szacuje się, że ponad 50% pracowników nie chce analizy czasu pracy, bo obawia się, że będzie to skutkowało nałożeniem im kolejnych zadań. Pod wieloma względami mogą to być obawy słuszne, zwłaszcza, jeśli szef już wcześniej wykazywał tendencje w tym kierunku.
Dobry przełożony skorzysta z takiego narzędzia — w odniesieniu do pracownika — zupełnie inaczej. Czas, jaki taka osoba ma wolny, bo świetnie wyrabia się ze swoimi projektami, można poświęcić na rozwijanie kompetencji. Dobrze wykształcony i opłacany pracownik to czynnik, który może przesądzić o sukcesie wielu biznesowych projektów. Zamiast zakopywać go pracą i kolejnymi zadaniami, dajmy mu podwyżkę i zasugerujmy, by w wolnym czasie postarał się przyuczyć innych wybranych członków zespołu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?