Który model ERP jest najlepszy? Chmurowy, tradycyjny czy hybrydowy?

Trudno wyobrazić sobie współczesny biznes, szczególnie zakrojony na szeroką skalę bez zaawansowanych systemów ERP. Ich wdrożenie często wiąże się z niemałymi kosztami, jednak późniejsze profity z tego tytułu są nieporównywalnie większe. Wiele firm wdrażających lub rozwijających system ERP stoi przed dylematem dotyczącym modelu jego działania. Wybór ogranicza się do trzech możliwości: ERP może być chmurowy, tradycyjny i hybrydowy. Który jest najlepszy?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 marca 2021

System ERP – co to oznacza?

Skrót ERP z angielskiego „Enterprise Resource Planning” oznacza systemy do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Dotykają różnych sfer takich jak HR, zaopatrzenie i zarządzanie łańcuchem dostaw, finanse, sprzedaż, produkcja etc. Czasem wykorzystywane są do koordynacji współdziałania kilku powiązanych ze sobą firm poprzez zbieranie danych oraz wykonywanie operacji na wspólnych danych.

Mimo stosunkowo długiej historii rozwoju ERP nie ma standaryzacji tego typu oprogramowania i jego funkcjonalności. Współcześnie jednak wymaga się od niego konkretnych funkcji, które stanowią pewne minimum, jakie należy wymagać od tego typu rozwiązań.

Protoplastą systemów ERP były stosowane w USA w latach 60-tych pierwsze programy do kontroli zapasów tzw. IC  (Inventory Control).

Wybór modelu działania systemu ERP

Trudno jest wartościować poszczególne modele działania systemów ERP. Wybór jest zależny od wielu zmiennych. Warto wziąć pod uwagę wielkość firmy, liczbę punktów dostępowych i użytkowników, branżę oraz specyfikę prowadzonej działalności, dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej i IT oraz budżet. Ważne jest także uwzględnienie tego, jaka jest skala działań oraz charakter procesów, które są (lub będą) objęte funkcjonalnościami systemów ERP.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

ERP w chmurze

Jeżeli decydujemy się na ERP w chmurze (ERP on-cloud) możemy spodziewać się niższych kosztów wdrożenia oprogramowania. Mniej kosztować będzie także utrzymanie systemu. To bardzo wygodne rozwiązanie dla firm, które nie chcą brnąć w koszty związane z zarządzaniem infrastrukturą, co często wymaga stworzenia dodatkowych etatów. Odchodzi także kwestia nabycia nowoczesnego i stosunkowo drogiego sprzętu.

ERP tradycyjny

ERP tradycyjny (ERP on-premises) to system bazujący na własnych serwerach i sprzęcie. Przyjęcie takiego rozwiązania wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi oraz utrzymania. Mimo tego nie brakuje firm, które mimo bogatej oferty chmurowej decydują się na bazowaniu na własnej infrastrukturze. Istotne są także regularne szkolenia pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie pracy systemu oraz sprzętu.

Co ważne, posiadając pracowników, którzy wypełniają swoje obowiązki poza centralą firmy w trybie zdalnym lub mobilnie, nie powinno mieć to znaczenia, który wariant wybierzemy, bowiem nowoczesne systemy pozwalają na łączność z ERP on-premises także z dala od centrali firmy. Ważne jest jednak stworzenie systemu zabezpieczeń np. VPN.

ERP hybrydowy

ERP hybrydowy łączy oba modele w taki sposób, że część funkcjonalności działa na firmowej infrastrukturze, a część obsługiwana jest przez rozwiązania chmurowe. To wygodne rozwiązanie w przypadku rozbudowy systemu, lub działań na rzecz ograniczenia kosztów związanych z utrzymywaniem ERP w modelu tradycyjnym.

Niezależnie od tego, czy nasz system ERP działa w modelu chmurowym, czy tradycyjnym, nie ma problemu z rozbudową funkcjonalności systemu. Firmy, które są dostawcami rozwiązań, są w stanie zapewnić integrację z istniejącym oprogramowaniem. Dzięki temu rozbudowa ERP przypomina układanie konstrukcji z klocków, bez konieczności burzenia tego, co dotąd „wybudowaliśmy”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!