Oprogramowanie do śledzenia wydatków w firmie

Wiele firm wpada w pułapkę dynamicznego rozwoju. Na czym ona polega? Gdy widzimy, że nasza działalność ma mocne wejście w rynek, z miejsca zakładamy, że tendencja będzie stała. Pozwalamy więc sobie na kolejne wydatki, które nadwyrężają kondycję finansową przedsiębiorstwa, a to niebezpieczna gra. O wiele lepiej jest wcześniej zainwestować w oprogramowanie do śledzenia wydatków w firmie. Dlaczego?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 marca 2021

Dlaczego warto wybrać oprogramowanie do śledzenia wydatków w firmie?

Każda firma operuje na danych. Bez nich nie ma biznesu w dosłownym tego słowa znaczeniu. Naszą główną daną jest oczywiście przychód oraz lista wydatków, które stopniowo będą go pomniejszać. Kwota 15 tysięcy na fakturach brzmi świetnie, ale po odjęciu danin dla państwa, rat kredytów czy opłaceniu usług, czy rachunków za media, zostaje z tej kwoty o wiele mniej pieniędzy, jakimi realnie będziemy dysponować.

Sprawia to, że prędzej czy później, firma może wpaść w pułapkę pozornego rozwoju i zadłuży się za mocno. Wystarczy kilka złych decyzji biznesowych: wynajem zbyt drogiego biura, wybór zbyt wygórowanej oferty na leasing samochodu czy zaoferowanie zatrudnienia pracownikowi na zbyt korzystnych warunkach.

Jeśli szef w firmy w porę zauważy niepokojący trend, może jeszcze próbować wykonać jakieś ruchy. Co jednak jeśli przeoczy ten moment i nagle, dopiero pod koniec miesiąca, okaże się, że miesiąc zostanie zamknięty pod kreską? Nagle pojawi się kłopot.

Początkowo będzie można sobie z nim radzić na przykład poprzez kredyty, by zapewnić doraźne funkcjonowanie firmy i ciągłość jej prac. Banki nie są jednak instytucjami charytatywnymi i pożyczą nam gotówkę na określony procent, który przy spłacie trzeba będzie oddać.

Jak analizować koszty w firmie?

Mówi się, że dobry szef to taki, który rozpoczyna planowanie działań w firmie od kalkulatora lub dedykowanej aplikacji, a nie taki, który sięga po te rozwiązania dopiero w sytuacji kryzysowej. Prostym sposobem do szacowania przychodów może być nawet arkusz kalkulacyjny.

Wymaga on jednak od szefa sporo konsekwencji. Po każdym dniu pracy trzeba znaleźć chwilę i uzupełnić dokładnie wszystkie wydatki, jakie ponieśliśmy. Zakup tuszu do drukarki, nowego laptopa czy zatankowanie samochodu do pełna, by móc docierać do klientów. To sporo pracy, zwłaszcza po ciężkim dniu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dedykowane oprogramowanie do obliczania wydatków w firmie

Rynek nie znosi próżni, dlatego od kilku lat coraz częściej można spotkać się z personalizowanym oprogramowaniem, które wykona większość obliczeń za nas. Najlepsze aplikacje tego typu mają nawet możliwość skanowania kodów oraz analizy wykonanych zdjęć paragonów i od razu dodają te kwoty do naszych wydatków.

Ich atutem jest też to, że pozwalają szybko odliczyć podatki i inne daniny, które musimy zapłacić państwu. Informacje przedstawiane są w miłej dla oka formie wykresów, dzięki czemu szybko możemy zorientować się, czy tendencja naszej firmy jest wzrostowa, czy może jednak powinniśmy zastanowić się nad redukcją kosztów lub zmianą modelu biznesowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!