Antywirus płatny czy bezpłatny. Wady i zalety

Historia oprogramowania antywirusowego jest co najmniej tak samo długa, jak historia wirusów, które z roku na rok coraz bardziej zagrażają nam w internecie. Jako że cyfrowa sieć danych coraz bardziej ingeruje w nasze życie i otaczający nas świat, zdecydowanie warto zastanowić się nad zainstalowaniem na swoim komputerze antywirusa. Tylko jaki wybrać? Płatny czy bezpłatny? Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 kwietnia 2021

Wady i zalety antywirusów płatnych i darmowych

Szacuje się, że większość oprogramowania tego typu, która funkcjonuje na rynkach, to narzędzia dostępne za darmo. Trudno się temu dziwić. Jeśli niektóre firmy udostępniają darmowe wersje takiego oprogramowania, to grzechem byłoby nie skorzystać.

Zwykle ich funkcjonalność nieco odbiega od wersji komercyjnych, jednak już dziś bez zawahania się można stwierdzić, że dla typowego internauty darmowe oprogramowanie zawsze będzie lepszym wyborem niż liczenie na skuteczność zabezpieczeń systemowych, bez względu na to, na jakim systemie operacyjnym pracuje.

Wady i zalety antywirusów płatnych i darmowych: reklamy

Decydując się na oprogramowanie w wersji freeware, musimy liczyć się z tym, że — zgodnie z logiką producenta — ma ono przekonać nas do zakupu jego pełnej, płatnej wersji. To z kolei sprawia, że firma chce nam w jakiś sposób o tym sofcie, jaki sobie zainstalowaliśmy, przypomnieć.

Zwykle oznacza to duże okienka, które raz na jakiś czas będą próbowały przykuć naszą uwagę. Będzie tam można przeczytać wiele ciekawych historii, na przykład o różnicach między darmową a płatną ochroną tego producenta, mogą też tam pojawić się informacje o promocjach, które są przygotowane „specjalnie dla nas”. Czasem można te reklamy wyłączyć od razu, a czasem po kilku-kilkunastu sekundach. Pytanie, czy na dłuższą metę nie będą one dla nas zbyt irytujące.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wady i zalety antywirusów płatnych: cena, model subskrypcyjny

Czasy, kiedy raz kupione oprogramowanie było w oczach jego twórcy ważne przez wiele długich lat, odeszły do lamusa. Obecnie firmy stawiają na o wiele lepszy sposób zarobkowania, za jaki należy uznać model subskrypcji, które mogą być ważne na przykład miesiąc, kwartał czy rok. Co to oznacza w praktyce?

Cóż, niestety, ale trzeba będzie sięgnąć do portfela nieco głębiej, by zapewnić sobie ochronę przez długi czas. Oczywiście, roczne modele abonamentowe zwykle pozwalają na pewne oszczędności, jednak trudno porównywać je do starego modelu finansowania, kiedy raz, w sklepie, płaciliśmy za antywira i cieszyliśmy się z niego przez wiele lat. Atutem jest oczywiście pełna wolność od reklam i dostęp do wszystkich zawartych w oprogramowaniu funkcji.

Wady i zalety antywirusów płatnych i darmowych — podsumowanie

Decyzja o tym, jaką wersję antywirusa wybrać to zawsze rzecz bardzo indywidualna. Czasem decydują stare preferencje i nawyki, a kiedy indziej kluczową rolę odgrywa promocja, jaką znajdziemy gdzieś w zakamarkach internetu.

Zdecydowanie warto pamiętać jednak o tym, by nie wybrać tej trzeciej, pozornie kuszącej drogi: nie instalować oprogramowania, które ma chronić nasz komputer. Istnieje duże ryzyko, że będzie to jedna z najgorszych decyzji, jaką moglibyśmy podjąć. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!