Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?

Ataki hakerskie są coraz bardziej wyrafinowane. Jak sobie z nimi radzić?

Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 kwietnia 2021

W internecie czeka na nas nie tylko mnóstwo wiedzy i rozrywki, ale i zagrożeń. Hakerzy i cyber przestępcy nie tracą czasu i z roku na rok wymyślają, a następnie udoskonalają kolejne metody, by wyłudzić od nas dane lub pieniądze. Jednym z nich jest ransomware. Jak zabezpieczyć komputer przed tą formą ataku hakerskiego? Po czym poznać dobre oprogramowanie anty ranomware?

Jak zabezpieczyć komputer przed atakiem hakerów?

 Z nazwą ransomware zamiennie stosuje się też określenie scareware. Soft tego typu działa w zupełnie inny sposób niż typowy wirus. Ten stara się pozostać niezauważony i po cichu podkrada nasze informacje oraz replikuje się, by zarazić jak największą ilość komputerów w sieci.

Ransomware to zupełnie inna metoda, której bez dwóch zdań nie można uznać za wyszukaną, jednak trudno odmówić jej wysokiej skuteczności. Blokuje ona komputer, wyświetlając na ekranie komunikat o tym, co trzeba zrobić, by odzyskać nad nim władzę.

Warto podkreślić, że nie chodzi tu o byle jakie okienko POP-UP, które można zamknąć. Ransomware potrafi nawet zaszyfrować nasz dysk, w wyniku czego możemy trwale utracić dostęp do wszystkich plików, jakie mamy na naszym laptopie czy urządzeniu PC.

Nie pomoże też reset czy uruchomienie urządzenia w trybie awaryjnym. Scareware infekuje komputer dogłębnie, często schodząc nawet do BIOS-u, w wyniku czego samodzielne pozbycie się go jest bardzo utrudnione. Skutkuje to tym, że wiele osób decyduje się zapłacić przestępcom niemałą sumę na wskazane konto, by odzyskać ważne dane z komputera.

Narzędzia SEO – przeglądNarzędzia SEO – przegląd Michał Górecki

Anty ransomware — co trzeba wiedzieć?

Spora część złośliwego oprogramowania tego typu ma jedną słabość: powstają według tego samego wzorca lub są rozwinięciem innego wirusa tego typu, z którym już wcześniej internauci mogli się spotkać. Właśnie dzięki temu można skorzystać z szeregu darmowych narzędzi, by pozbyć się tego oprogramowania.

Trudno jednoznacznie oszacować jego skuteczność, jednak na rynku istnieją darmowe programy stworzone do walki z tym oprogramowaniem, które już zainfekowało czyjś komputer. Zwykle wystarczy z innego urządzenia wgrać takie narzędzie na pendrive’a, a następnie podpiąć go do zawirusowanego urządzenia. 

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Anty ransomware dla firm? Prościej zapobiegać niż leczyć!

W cyfrowym świecie bardzo dużą rolę odgrywa to, jakie strony odwiedzamy oraz to, czy nasz komputer posiada preinstalowanego antywirusa. Mówiąc o oprogramowaniu anty ransomware dla firm, warto podkreślić, że jest to funkcja standardowa, którą na dziś dzień mają niemal wszystkie liczące się antywirusy, także te darmowe.

Warto jednak pamiętać o tym, by nie wchodzić na strony, które nie mają certyfikatów bezpieczeństwa oraz nie instalować plików niewiadomego pochodzenia. Dobrą praktyką jest też wcześniejsze skanowanie nośników zewnętrznych, a więc pendrive’ów czy płyt DVD, na jakich czasem otrzymujemy od kolegów z pracy pliki. Już takie podstawowe działania są w stanie przynieść świetne efekty, które nie pozbawią nas dostępu do ważnych dla naszej działalności plików i dokumentów na długi czas. 

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Jak usunąć konto na Facebooku?
rozwiązania

Jak usunąć konto na Facebooku?

Ostatnia awaria na Facebooku nie przysporzyła serwisowi fanów. Wiele osób coraz częściej decyduje się na rezygnację z korzystania z najbardziej popularnego na świecie serwisu społecznościowego...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!