Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?

Ataki hakerskie są coraz bardziej wyrafinowane. Jak sobie z nimi radzić?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 kwietnia 2021

W internecie czeka na nas nie tylko mnóstwo wiedzy i rozrywki, ale i zagrożeń. Hakerzy i cyber przestępcy nie tracą czasu i z roku na rok wymyślają, a następnie udoskonalają kolejne metody, by wyłudzić od nas dane lub pieniądze. Jednym z nich jest ransomware. Jak zabezpieczyć komputer przed tą formą ataku hakerskiego? Po czym poznać dobre oprogramowanie anty ranomware?

Jak zabezpieczyć komputer przed atakiem hakerów?

 Z nazwą ransomware zamiennie stosuje się też określenie scareware. Soft tego typu działa w zupełnie inny sposób niż typowy wirus. Ten stara się pozostać niezauważony i po cichu podkrada nasze informacje oraz replikuje się, by zarazić jak największą ilość komputerów w sieci.

Ransomware to zupełnie inna metoda, której bez dwóch zdań nie można uznać za wyszukaną, jednak trudno odmówić jej wysokiej skuteczności. Blokuje ona komputer, wyświetlając na ekranie komunikat o tym, co trzeba zrobić, by odzyskać nad nim władzę.

Warto podkreślić, że nie chodzi tu o byle jakie okienko POP-UP, które można zamknąć. Ransomware potrafi nawet zaszyfrować nasz dysk, w wyniku czego możemy trwale utracić dostęp do wszystkich plików, jakie mamy na naszym laptopie czy urządzeniu PC.

Nie pomoże też reset czy uruchomienie urządzenia w trybie awaryjnym. Scareware infekuje komputer dogłębnie, często schodząc nawet do BIOS-u, w wyniku czego samodzielne pozbycie się go jest bardzo utrudnione. Skutkuje to tym, że wiele osób decyduje się zapłacić przestępcom niemałą sumę na wskazane konto, by odzyskać ważne dane z komputera.

Narzędzia SEO – przeglądNarzędzia SEO – przegląd Michał Górecki

Anty ransomware — co trzeba wiedzieć?

Spora część złośliwego oprogramowania tego typu ma jedną słabość: powstają według tego samego wzorca lub są rozwinięciem innego wirusa tego typu, z którym już wcześniej internauci mogli się spotkać. Właśnie dzięki temu można skorzystać z szeregu darmowych narzędzi, by pozbyć się tego oprogramowania.

Trudno jednoznacznie oszacować jego skuteczność, jednak na rynku istnieją darmowe programy stworzone do walki z tym oprogramowaniem, które już zainfekowało czyjś komputer. Zwykle wystarczy z innego urządzenia wgrać takie narzędzie na pendrive’a, a następnie podpiąć go do zawirusowanego urządzenia. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Anty ransomware dla firm? Prościej zapobiegać niż leczyć!

W cyfrowym świecie bardzo dużą rolę odgrywa to, jakie strony odwiedzamy oraz to, czy nasz komputer posiada preinstalowanego antywirusa. Mówiąc o oprogramowaniu anty ransomware dla firm, warto podkreślić, że jest to funkcja standardowa, którą na dziś dzień mają niemal wszystkie liczące się antywirusy, także te darmowe.

Warto jednak pamiętać o tym, by nie wchodzić na strony, które nie mają certyfikatów bezpieczeństwa oraz nie instalować plików niewiadomego pochodzenia. Dobrą praktyką jest też wcześniejsze skanowanie nośników zewnętrznych, a więc pendrive’ów czy płyt DVD, na jakich czasem otrzymujemy od kolegów z pracy pliki. Już takie podstawowe działania są w stanie przynieść świetne efekty, które nie pozbawią nas dostępu do ważnych dla naszej działalności plików i dokumentów na długi czas. 

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!