Jak zapobiec przejęciu przeglądarki?

Co robić, gdy złośliwe oprogramowanie przejmie naszą przeglądarkę? Jak rozpoznać, że nasza przeglądarka została zaatakowana?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 19 marca 2021

Co oznacza przejęcie przeglądarki?

Przejęciem przeglądarki nazywa się sytuację, w której ​​złośliwy kod przejął i zmodyfikował ustawienia przeglądarki bez naszej zgody. 

W jaki sposób oprogramowanie przechwytujące dostaje się do komputera?

Oprogramowania przechwytujące może się dostać do naszego komputera przynajmniej na kilka sposobów. Oprogramowanie może wchodzić np.:

  • w skład bezpłatnej instalacji, obsługiwanej przez oprogramowanie reklamowe lub szpiegowskie. 

  • pochodzić z zainfekowanej lub wprowadzającej w błąd wiadomości e-mail, udostępnionego pliku lub pobrania i uruchomienia na dysku. 

Chcąc uniknąć przejęcia, należy uważnie czytać zastrzeżenia pojawiające się podczas procesu instalacji. Zawsze szukajmy czy nie ma tam dodatkowych programów, które są instalowane wraz z głównym oprogramowaniem.

Co więcej, nieuczciwi twórcy oprogramowania zabezpieczającego są też znani z przechwytywania przeglądarek. Robią to, zazwyczaj udając, że nasz system jest zainfekowany i w ten sposób przekierowują nas na ich stronę skąd mamy pobierać teoretycznie bezpieczną wersję programu.

Jak poznać, czy nasza przeglądarka została przejęta?

Tak jak w przypadku większości “infekcji”, tak i w tym przypadku istnieją symptomy związane z przejęciem naszej przeglądarki, oto kilka z nich: 

  • Strona główna naszej przeglądarki została zmieniona, i prowadzi do witryny, której nigdy nie zamierzaliśmy odwiedzać.

  • Do ulubionych stron zostały dodane nowe niechciane zakładki  (zazwyczaj przenoszące nas do witryn pornograficznych lub wypełnionych reklamami)

  • Komputer działa wolniej niż zwykle.

  • Niechciane nowe narzędzia (np. paski wyszukiwania) zostały dodane do przeglądarki.

  • Nie jesteśmy w stanie uzyskać dostępu do niektórych stron internetowych.

  • Nasza przeglądarka nagle stała się niestabilna i wyświetla błędy.

  • Domyślne ustawienia przeglądarki zostały zmienione.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  •  Domyślna wyszukiwarka została zastąpiona inną, nieznaną i niechcianą. 

Co nazywamy porywaczami przeglądarki?

Mianem porywacza przeglądarki nazywamy rodzaj złośliwego oprogramowania, które zmienia ustawienia przeglądarki i przekierowuje użytkownika na strony, których nie miał zamiaru odwiedzić.

Najpopularniejsi porywacze przeglądarek

Niektóre złośliwe oprogramowania zwane również porywaczami przeglądarki można odinstalować razem z oprogramowaniem freeware, (do którego zostały dołączone), jednak inne są już znacznie trudniejsze do usunięcia. Sprowadza się to do sytuacji, w której zapobieganie jest zdecydowanie lepsze niż naprawianie.

Jak zapobiec przejęciu przeglądarki?

Chcąc zapobiec przejęciu przeglądarki, należy:

  • Używać zarówno oprogramowania antywirusowego, jak i antyspyware oraz mieć włączoną funkcję ochrony w czasie rzeczywistym. 

  • Oprócz tego warto zadbać o systematyczne aktualizowanie swojej przeglądarki i oprogramowania innych firm.

  • Dowiedzieć się jak skonfigurować przeglądarkę, tak aby zapewnić większe bezpieczeństwo i utrzymywać ją na wysokim poziomie.

  • Znać podstawy bezpieczeństwa poczty elektronicznej.

  • Zachować wyjątkową ostrożność podczas pobierania i instalowania oprogramowania freeware oraz uważnie przeczytać zastrzeżenia i kroki instalacji, tak by móc wykryć instalowane dodatkowe oprogramowanie.

  • Unikać nielegalnych lub niewiarygodnych witryn internetowych.

  • Włączyć automatyczne aktualizacje systemu operacyjnego.

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie?

Warto wiedzieć, że niektóre złośliwe oprogramowania, które przejęły naszą przeglądarkę, można usunąć, odinstalowując oprogramowanie freeware, z którym zostały dostarczone. Innym sposobem jest wyszukanie ich na liście zainstalowanych programów w Panelu sterowania. Chcąc je odinstalować, wystarczy użyć polecenia, usuń. Kolejnym sposobem na usunięcie “porywacza” jest ręczne przywrócenie ustawień przeglądarki do ustawień sprzed ataku. Oprócz tego zawsze warto ustawić poziom bezpieczeństwa przeglądarki na „wysoki”.

Niestety usuwanie innych kodów odpowiedzialnych za przejęcie kontroli nie jest już takie łatwe. Ma to związek, z tym że wnikają one głębiej w system operacyjny, jednocześnie zmieniając ustawienia, takie jak wpisy startowe i rejestr, oraz powodując ponowne ładowanie niechcianego programu przy każdym uruchomieniu komputera. Trzeba pamiętać, że w przypadku złośliwych oprogramowań nie istnieje rozwiązanie typu „jeden lek na wszystko”. Pomimo to istnieją powszechnie stosowane metody, które są w stanie poradzić sobie z większością “porywaczy przeglądarki”.

Na sam początek warto spróbować uruchomić ponownie komputer w trybie awaryjnym i wykonać pełne skanowanie systemu w poszukiwaniu oprogramowania szpiegującego, reklamowego i antywirusowego. 

Będąc zaawansowanym użytkownikiem, można również pobrać i uruchomić oprogramowanie sterujące uruchamianiem, tak aby usunąć niechciane wpisy porywacza podczas uruchamiania systemu Windows. Oprogramowania użyć do czyszczenia rejestru, oraz usunięcia podejrzanych wpisów rejestru. Przed wykonaniem całej procedury należy pamiętać o utworzeniu kopii zapasowej rejestru.

Co więcej, w przypadku, gdy używamy systemu Windows i nie możemy usunąć złośliwego oprogramowania, warto rozważyć użycie narzędzia znanego pod nazwą — “Przywracanie systemu w celu przywrócenia komputera do wcześniejszego stanu”. 

W ten sposób nasze pliki nie zostaną utracone, jednak zaleca się wykonanie kopii zapasowej systemu przed uruchomieniem wspomnianego narzędzia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!