Monitoring hali produkcyjno-magazynowej: jak go urządzić?

Bezpieczeństwo firmy oraz wytwarzanych przez nią dóbr ma kluczowe znaczenie. Mowa tu zarówno o komforcie pracy firmy, jak i o jej wynikach ekonomicznych. Jednym z najlepszych sposobów na to, by zapewnić sobie dodatkowy bufor bezpieczeństwa, jest właśnie monitoring. Jak go właściwie zaprojektować?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 sierpnia 2021

Dlaczego monitoring na hali jest tak ważny?

Szefowie patrzą na system monitoringu zupełnie inaczej niż pracownicy. Ci pierwsi zwykle widzą w nim szansę na wzrost bezpieczeństwa w firmie. Ci drudzy obawiają się inwigilacji oraz tego, że przełożony będzie poświęcał jakości ich pracy zbyt wiele czasu.

Obie strony mają swoje racje i trzeba to dość jednoznacznie podkreślić. Warto jednak pamiętać o tym, że monitoring może też działać na korzyść załogi. Może okazać się nieoceniony na przykład w sytuacji, kiedy dojdzie do podejrzenia kradzieży, a pracownik będzie utrzymywał, że jest niewinny i że niczego nie wyniósł z firmy. 

Jest to też doskonałe narzędzie, które może odegrać kluczową rolę w ustaleniu przyczyny wypadku w pracy, co z kolei może zaważyć na tym, czy dana działalność gospodarcza otrzyma odszkodowanie w pełnej wysokości, czy będzie musiała bronić swoich racji w sądzie. 

Wreszcie, monitoring przyda nam się też wtedy, kiedy mamy podejrzenia co do tego, że pracownicy „przepalają” swoje roboczogodziny i nie wywiązują się ze zleconych im zadań, za które przecież właściciel firmy im płaci. Kolejne zastosowania monitoringu w działalnościach gospodarczych można mnożyć.

Co wyróżnia dobry monitoring?

Mimo tego, że sztuczna inteligencja potrafi w bardzo dużym stopniu pomóc pracownikom centrum monitoringu, to zawsze warto podkreślić, że osobą decyzyjną, która będzie stać na końcu całego łańcucha decyzyjnego, musi być człowiek.

Na czym polega workflow?Na czym polega workflow?Mikołaj Frączak

Urządzanie centrum monitoringu powinno się rozpocząć od zatrudnienia osób, które będą obsługiwać cały system. Jeśli nas na to nie stać, można poważnie zastanowić się nad podnajęciem zewnętrznej firmy ochroniarskiej, to dość powszechnie stosowana usługa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dobry monitoring to taki, który jest stale rozwijany, a na dodatek dąży do eliminowania tak zwanych martwych stref, czyli miejsc, które nie są dostępne dla żadnej z kamer. Warto też w tym miejscu podkreślić, że o wiele lepiej sprawdzają się kamery obrotowe, a nie dość wiekowe kamery punktowe. Co ważne, różnica w cenie między nimi wcale nie jest zbyt duża. 

Monitoring, czyli na co warto patrzeć

Na pewno warto stworzyć tak zwaną mapę cieplną, czyli wytypować strefy, które są kluczowe i to właśnie od takich miejsc budować cały system. Czasem będzie to magazyn, a kiedy indziej skład z narzędziami czy towarami ze zwrotów. 

Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że na bezpieczeństwo naszej firmy skłaniają się zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Nie powinniśmy rezygnować ze stworzenia mapy ciepła dla terenów na zewnątrz. Zbyt duże ukierunkowanie na rozbudowę monitoringu tylko wewnątrz pomieszczeń to idealna okazja dla złodziei, którzy zachęceni brakiem kamer mogą ukraść pozostawione na zewnątrz mienie firmy lub je zdewastować.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!