Zdrowy kręgosłup w biurze: jak troszczyć się o „oś” naszego ciała?
Jednymi z najpopularniejszych urazów, jakie pojawiają się po wielu godzinach pracy w pozycji siedzącej, są przeciążenia wybranych odcinków naszego kręgosłupa. Te z kolei mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak troszczyć się o kręgosłup?
- Michał Górecki
- /
- 24 sierpnia 2021
Podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem kręgosłupa
Wartom rozpocząć od tego, że ewolucja nie przewidziała tego, że wiele osób będzie spędzać w pozycji siedzącej nawet i kilkanaście godzin dziennie. Problem ten dotyczy nie tylko pracowników biurowych, ale też kierowców zawodowych oraz kurierów czy nauczycieli. Nasze ciała narażone są na duże przeciążenia, a te prowadzą do degradacji kręgosłupa.
Mało kto wie o tym, że ciągłe przebywanie w pozycji siedzącej powoduje nacisk op 300% większy niż ten, do jakiego dostosowane jest nasze ciało, ze szczególnym naciskiem na krążki ulokowane między dyskami oraz same dyski, zwłaszcza te, które ulokowane są w odcinku lędźwiowym i szyjnym.
Grozi to dyskopatią i postępującymi problemami ze zdrowiem. Nagle mogą zacząć drętwieć nam ręce, przed oczyma mogą pojawiać się mroczki, a mięśnie ulokowane nieopodal szyi zaczynają boleć i twardnieć. Podobnie dzieje się z mięśniami łydek, a także — sporadycznie — ud.
Nasze ciało wysyła nam sygnały alarmowe, jednak w ferworze codziennych zajęć zwykle nie zdajemy sobie z nich sprawę lub je bagatelizujemy, licząc na to, że późniejszy spacer po parku pomoże wrócić naszym plecom do pełni zdrowia.
Niestety, ale jest mało prawdopodobne, aby zaawansowane zmiany w kręgosłupie udało się zniwelować tylko i wyłącznie spacerując. O wiele częściej konieczna jest kosztowna rehabilitacja, która na pewien czas może nawet wyłączyć nas z pracy.
Warto wiedzieć też o tym, że ciągłe siedzenie zwiększa szansę na wystąpienie wielu chorób. Od problemów z rwą kulszową, przez wystąpienie otyłości brzusznej, a na cukrzycy kończąc. Nasze ciało potrzebuje ruchu, tak jesteśmy zaprogramowani przez naturę.
Jak poprawić postawę ciała w biurze?
Na pewno nie powinniśmy czuć się niewolnikami swojej pracy i siedzieć przy biurku non stop, przez osiem godzin. Może to pogłębić kontuzje. Proste, ponawiane co godzinę ćwiczenia, na które „stracimy” tylko dwie minuty, mogą przynieść naszym plecom oraz mięśniom wielką ulgę. Warto o tym pamiętać!
Nowy prezes zarządu. Jak budować jego autorytet?Mikołaj Frączak
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Dużo daje też stosowanie poduszki z podparciem lędźwiowym. Powinno się też pamiętać o tym, by fotel był dla nas wygodny, miał podłokietniki, ale też by wymuszał prawidłową postawę ciała. Nawet jeśli początkowo będziemy się na nim wiercić, to po pewnym czasie docenimy to rozwiązanie.
Natury nie da się oszukać
Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że już nasza pionowa postawa ciała z założenia obciąża kręgosłup. Nie powinniśmy więc dokładać mu dodatkowych kilogramów. Jeśli jednak mamy siedzący tryb życia, to na poważnie powinniśmy pomyśleć o aktywności fizycznej.
Można tu wskazać na przykład na jogę czy jazdę na rowerze. Długie spacery z bliską dla nas osobą lub ze zwierzakiem także mogą przynieść pewną ulgę. Rehabilitanci często wskazują na zbawienne efekty pływania i aqua-aerobiku. Warto o tym pamiętać.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?