Biedronka Fans i inne strony tego typu - uważaj na nie!

Wygrać coś nie ponosząc dużych kosztów — o tym marzy wiele osób. Dziś firmy prowadzące profile w social mediach szukają różnych sposobów, aby jak najlepiej zareklamować się w sieci. Czy publikowane posty i maile trafiające do skrzynek pocztowych, informujące o konkursach są prawdziwe? Czy trzeba na nie uważać?

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 25 kwietnia 2023

Biedronka Fans i inne strony sklepów — uważaj na oszustwa!

Wiadomości o konkursach, czy voucherach trafiają do wielu internetowych skrzynek pocztowych. Często tworzone są także fikcyjne fanpage z pięknymi kolorowymi zdjęciami, z balonami na otwarcie sklepu, czy koszami, w których są słodycze.

Najczęściej stosowanym oszustwem jest wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail lub SMS z informacją o wygranej w konkursie. Oszuści proszą o podanie swoich danych osobowych, numeru konta bankowego lub opłatę manipulacyjną w celu otrzymania nagrody. Po otrzymaniu tych informacji oszuści wykorzystują je do celów kryminalnych lub po prostu nie odpowiadają już na próby kontaktu.

Zapłać, bo inaczej odłączymy prąd. Nie ufaj takim wiadomościom!Zapłać, bo inaczej odłączymy prąd. Nie ufaj takim wiadomościom!Mikołaj Frączak

Innym popularnym oszustwem jest tworzenie fałszywych stron internetowych konkursów lub profili w mediach społecznościowych. Wszystko po to, aby wyłudzić dane osobowe lub pieniądze od użytkowników.

Wiele osób nie zwraca uwagi, czy profile są prawdziwe, oficjalne i zweryfikowane. Ważne dla nich jedynie jest to, że mogą otrzymać bezpłatnie dane produkty (kosze prezentowe, słodycze). Większą dbałość należy przyłożyć do edukacji użytkowników Internetu. Tymczasem na takie strony, zwłaszcza z dodatkiem “Fans” trzeba niezwykle uważać!

Brak możliwości dostarczenia produktu ze względu na zarysowania — nie daj się oszukać

Od lat na różnych stronach, czy w grupach w social mediach pojawiają się konkursy, w których można wygrać różne przedmioty. W przypadku stron, które mogą naciągać na wysyłanie SMS-ów premium. Sposób działania jest prosty: na stronie podawana jest informacja o możliwości wygrania przedmiotu o dużej wartości, który nie może być sprzedany z powodu zarysowań, wgnieceń. Mowa o małych sprzętach, na przykład telewizorach, czy smartfonach, jak również o większych — na przykład domkach, placach zabaw, czy samochodach. Mimo wszystko pojawia się duża liczba osób, która wierzy, wypełnia polecenia, a często — wysyła wiadomości, aby wygrać wspomniane produkty.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Być może okaże się to zaskakujące, ale niektóre firmy na konkursy przeznaczają naprawdę kosztowne nagrody. Trzeba jednak dokładnie sprawdzać warunki, poszukać regulaminu i przede wszystkim — nie wpłacać pieniędzy, czy wysyłać SMS-ów na numery płatne. Warto zapoznać się z listą cen za wiadomości premium — rzut oka wystarczy, aby dowiedzieć się, jaki jest ich koszt.

Czy można się uchronić przed oszustwami w sieci  i utratą pieniędzy?

Aby uchronić się przed oszustwami finansowymi w Internecie trzeba być uważnym, ostrożnym podczas dokonywania płatności online. Nie można nikomu podawać swojego hasła, PIN-u ani numeru karty kredytowej. Niezwykle ważne jest korzystanie ze znanych sklepów, stron internetowych, a także — z zaufanych serwisów płatniczych, takich jak PayPal, PayU czy Dotpay. Dobrym nawykiem powinno stać się sprawdzanie, czy strona internetowa, na której dokonywana jest płatność ma odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa (np. certyfikat SSL).

Podrobiona aplikacja Bolt Food. Może wyrządzić poważne szkodyPodrobiona aplikacja Bolt Food. Może wyrządzić poważne szkodyMichał Góreck

Podczas korzystania z Internetu należy zwracać uwagę na podejrzane e-maile, SMS-y lub wiadomości na platformach społecznościowych, które proponują łatwe zarobki, proszą potwierdzenie swoich danych osobowych. Trzeba weryfikować nadawcę, a jeśli jest to podejrzane, nie odpowiadać na wiadomości i pod żadnym pozorem nie klikać w przesłane linki.

Kolejnym dobrym nawykiem jest regularne sprawdzanie kont bankowych, transakcji kartami płatniczymi, aby wychwycić nieprawidłowości. Nie należy ufać podejrzanie tanim ofertom lub wygranym w loterii, zwłaszcza jeśli nie pamięta się o zgłoszeniu chęci udziału w niej. Jeśli coś wydaje się podejrzane warto skontaktować się z bankiem lub instytucją finansową i zasięgnąć porady.

Warto pamiętać, że ostrożność jest najlepszą obroną przed oszustwami finansowymi w Internecie. Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z konkursami w internecie warto skonsultować się z osobą zaufaną lub zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!