UE sprawdzi algorytmy internetowych gigantów

W obliczu coraz większej roli systemów algorytmicznych, ich wpływu na społeczeństwo oraz w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przejrzystość i bezpieczeństwo użytkowników w sieci, Komisja Europejska utworzyła Europejskiego Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT).

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 25 kwietnia 2023

Czym jest ECAT?

Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT) jest nową unijną instytucją, która rozpoczęła swoją działalność w połowie kwietnia z siedzibą w Sewilli. Jej głównym zadaniem jest czuwanie nad tym, aby systemy algorytmiczne wykorzystywane przez wielkie platformy internetowe i wyszukiwarki internetowe były zgodne z wymogami stawianymi przez Akt o usługach cyfrowych (DSA).

ECAT będzie tworzyć ekspertyzy naukowe i techniczne, audytować algorytmy, zarządzać ryzykiem związanym z zastosowaniem algorytmów i czuwać, aby wymogi dotyczące przejrzystości działania systemów opartych o algorytmy były spełnione.

Interdyscyplinarne zespoły

Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej będzie składać się z interdyscyplinarnego zespołu specjalistów z dziedzin takich jak analiza danych, sztuczna inteligencja, nauki społeczne i prawo. ECAT będzie opierać swoją działalność na doświadczeniu i wiedzy ekspertów, a także na materiałach dostarczanych przez firmy technologiczne stosujące algorytmy. ECAT będzie weryfikować samoocenę ryzyka i cyklicznie składane raporty przez firmy technologiczne.

Jak bezpiecznie przekazywać dane osobowe poza Unię Europejską?Jak bezpiecznie przekazywać dane osobowe poza Unię Europejską?Rafał Stępniewski


Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

ECAT będzie skupiać się na ryzyku systemowym wynikającym z wpływu istnienia masowych usług cyfrowych na kwestie takie jak dyskryminacja i przemoc online, wolność mediów i wypowiedzi, a także ochrona najmłodszych użytkowników w sieci, szczególnie pod względem ich zdrowia psychicznego. Instytucja będzie również prowadzić audyty systemów stosowanych przez firmy każdorazowo, gdy zarządzenie takie wyda Komisja Europejska.

Uruchomienie ECAT wymagało czasu

Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT) zostało utworzone przez Komisję Europejską, która jest odpowiedzialna za opracowywanie i realizację polityki Unii Europejskiej. Decyzja o utworzeniu ECAT została ogłoszona w 2020 roku, a instytucja rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 2023 roku.

Uruchomienie Europejskiego Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT) wymagało czasu ze względu na proces legislacyjny i konsultacje zainteresowanych stron. ECAT został ustanowiony w ramach Aktu o usługach cyfrowych, co oznaczało, że jego powstanie wymagało czasu na opracowanie i uchwalenie tego aktu.

Ponadto ECAT to nowa instytucja, która wymagała odpowiedniego przygotowania kadrowego i infrastrukturalnego. Komisja Europejska musiała również przeprowadzić konsultacje zainteresowanych stron, w tym z przedstawicielami sektora prywatnego, naukowcami i organizacjami społecznymi, aby zapewnić, że ECAT będzie skutecznie wypełniać swoje zadania.

Słuszny krok?

W obliczu coraz większej roli systemów algorytmicznych i ich wpływu na społeczeństwo oraz w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przejrzystość i bezpieczeństwo użytkowników w sieci, utworzenie Europejskiego Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT) wydaje się być słusznym krokiem.

Nowe przepisy swobodnego przepływu danych innych niż dane osobowe w UENowe przepisy swobodnego przepływu danych innych niż dane osobowe w UEDamian Jemioło

Warto pamiętać, że systemy algorytmiczne wykorzystywane przez wielkie platformy internetowe i wyszukiwarki online mają wpływ na nasze życie codzienne, m.in. poprzez decyzje podejmowane na podstawie naszych danych, a także mogą wpływać na przemoc i dyskryminację online.

ECAT ma za zadanie zapewnić, że te systemy są zgodne z wymaganiami prawa, a także czuwać nad tym, aby były bezpieczne i odpowiedzialne. W związku z tym można uznać, że ECAT jest potrzebne, aby zwiększyć przejrzystość i ochronę użytkowników w sieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!