Prywatność w laptopie: czy warto zakrywać kamerkę?

Bezpieczeństwo danych ma kluczowe znaczenie dla naszego funkcjonowania w globalnej sieci danych. Niestety, ale zagrożeń przybywa bardzo szybko. Niemal nie ma miesiąca, kiedy nie słyszelibyśmy o nowej metodzie wyłudzenia naszych prywatnych informacji czy środków zgromadzonych na koncie. Powoduje to, że prywatność nabiera zupełnie nowego znaczenia. Jak się o nią troszczyć?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 października 2021

Co składa się na prywatność w sieci?

Obecnie nie wystarcza już antywirus. Owszem, wciąż jest to jeden z fundamentów, który pomaga nam chronić nasze dane oraz utrzymać złośliwe oprogramowanie z dala od naszego urządzenia, czy to laptop, czy komputer PC, jednak sam antywirus nie wystarczy.

Od kilku lat coraz większe znaczenie ma tak zwana higiena cyfrowa. Co warto o niej wiedzieć? Jest to zbiór działań, które można określić mianem takich, dzięki którym zmniejszamy szansę na dobrowolne przekazanie wrażliwych informacji, które mogłyby pomóc nas zidentyfikować i przekazać nasze dane cyber-przestępcom.

Higiena cyfrowa jest bezpośrednio powiązana z tak zwanymi atakami behawioralnymi. Przestępcy nauczyli się, że najsłabszym ogniwem w sieci zabezpieczeń nie jest nieaktualny antywirus. Tym ogniwem jesteśmy my, użytkownicy.

Jeśli klikniemy w spreparowany link, gdzie ktoś będzie na przykład podszywał się pod nasz bank lub obieca nam ogromny spadek po rzekomym krewnym z drugiego końca świata, to niestety, ale sami prosimy się o kłopoty. A te mogą nie zamknąć się w przestrzeni wirtualnej. Mogą one kosztować nas wiele tysięcy złotych.

Sytuacje, kiedy ktoś przejął kontrolę nad kontem bankowym, wziął kredyty, a następnie zmienił hasło w usłudze, wcale nie należą do rzadkości. Jeśli sami nie zadbamy o naszą higienę cyfrową, to niestety, ale nawet najlepszy software tego za nas nie zrobi. 

Dlaczego zakrywanie kamerki w laptopie jest zdaniem wielu osób tak ważne?

Wydaje się, że trend mocno spopularyzował nie kto inny, jak Edward Snowden, który informował o tym, że agencje wywiadowcze korzystają z luk w oprogramowaniu, by w ten sposób podglądać i podsłuchiwać użytkowników na całym świecie. 

Skoro użytkownicy nie mogą na własną rękę “załatać” takiego oprogramowania, jednocześnie mając przy tym sto procent pewności, że system jest w pełni bezpieczny, pojawiła się moda na zaślepki, które w prosty i niezwykle skuteczny sposób uniemożliwiają taki proceder. 

Business Continuity Plan (BCP)Business Continuity Plan (BCP)Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy warto zasłaniać kamerkę? Na pewno takie działanie ma pewne podstawy. Jeśli na przykład nasz komputer zostanie zainfekowany wirusem, to często zdarza się, że przestępcy próbują też przejąć kontrolę nad kamerą, by uzyskać więcej informacji o ofierze. Wydaje się więc, że zaślepki mają całkiem sporo sensu.

Czy zaślepka na kamerkę to idealne rozwiązanie?

Pamiętajmy o tym, że nasz wizerunek to tylko jedna z możliwych form pobierania danych wrażliwych. Przestępcy mogą przejąć też kontrolę nad klawiaturą, a także zmapować naszą sieć i uzyskać dostęp do haseł oraz urządzeń, jakie są podpięte do WiFi. Zagrożeń, jakie czyhają na nas w sieci, jest całkiem sporo. Niestety, ale jedyną skuteczną receptą jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania oraz wspomniana wcześniej higiena cyfrowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!