Rusza Rejestr Dokumentów Paszportowych. Zacznie się od... utrudnień

Rejestr Dokumentów Paszportowych, który ma ruszyć 13 listopada 2022 roku to jedno z najnowszych rozwiązań polskiej e-administracji. Jego działanie oznacza szereg udogodnień dla obywateli, jednak samo wdrożenie oznacza poważne kłopoty przez kilka dni. Między 8.11 a 13.11. nie załatwimy praktycznie niczego w organach paszportowych. Zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 października 2022

Co wprowadza Rejestr Dokumentów Paszportowych

Pierwszą wyraźną różnicą w stosunku do stanu obecnego jest już samo wnioskowanie o dokument. Nareszcie do historii przejdzie ręczne wypełnianie wniosków. Większość czynności za obywatela wykona urzędnik, który wszelkie potrzebne dane będzie na bieżąco wprowadzał do nowego systemu teleinformatycznego. 

Powiadomienie o gotowym paszporcie

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kolejną ciekawą nowością jest powiadomienie o tym, że paszport czeka już na nas do odbioru. Ma się to odbywać za pośrednictwem komunikatów SMS lub e-maili. Z tej dogodności skorzystają tylko ci obywatele, którzy podczas wizyty w urzędzie podadzą numer swojego telefonu komórkowego lub pozostawią adres poczty elektronicznej. 

Paszport z e-usługami

Nowy Rejestr Dokumentów Paszportowych będzie posiadał funkcję sprawdzenia w trybie online danych posiadacza paszportu. Właściciel takiego dokumentu, szybko sprawdzi przez internet takie szczegóły jak jego termin ważności. 

Również za pośrednictwem internetu będzie można nareszcie zgłosić utratę lub zniszczenie paszportu. Całość została pomyślana w taki sposób, by c proces zgłoszenia nie trwał zbyt długo i zamykał się dosłownie w trzech krokach. Podobnie jak z innymi e-usługami w Polsce, konieczne będzie jednak potwierdzenie swojej tożsamości, np. profilem zaufanym.

Na początek problemy

Wdrożenie Rejestru Dokumentów Paszportowych, to z pewnością skomplikowana operacja. M.in z tego powodu, między 8 listopada (14:00) a 13 listopada (00:00) nie będą czynne organy paszportowe. Mowa o punktach zarówno w kraju, jak również w innych państwach, np. przy placówkach dyplomatycznych. 

Jeżeli wystąpi uzasadniona potrzeba, obywatel otrzyma tzw. paszport tymczasowy, który uprawnia do przekraczania granicy. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!