Smart Crossing pomoże pieszym? Sprytna technologia na przejściach

Przejścia dla pieszych nadal są miejscem wielu tragicznych wypadków. Do nieszczęść często dochodzi jesienią i zimą. W poprawie bezpieczeństwa w tych newralgicznych miejscach może pomóc system Smart Crossing, którego ideę działania ostatnio opisała spółka Orange Polska. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 października 2022

Technologia potrzebna na przejściach dla pieszych

Smart Crossing to jedno z rozwiązań oferowanych przez Orange dla inteligentnych miast. Jego głównym założeniem jest pomoc w bezpiecznym przejściu przez pasy na drugą stronę jezdni. O tym jak ważne jest wsparcie technologii w takich miejscach, świadczą statystyki. Tylko w 2021 roku doszło do 2086 potrąceń pieszych, których przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa. 131 osób straciło życie, a 2029 odniosły obrażenia. 

Zasada działania Smart Crossing

Jak wyjaśnia Orange „Smart Crossing to system aktywnych przejść dla pieszych, który poprawia bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Czujniki ruchu, wbudowane w słupy oświetleniowe z kilkunastu metrów wykrywają zbliżającą się osobę i uruchamiają sygnalizację ostrzegawczą: świetlną i dźwiękową”.

W skład całego systemu wchodzą słupy oświetleniowe działające w technologii LED, które asymetrycznie rozsyłają światło. Chodzi o to, by sylwetki pieszych były właściwie oświetlona zarówno z góry, jak i po bokach. Dodatkowo podświetlone są znaki drogowe. 

Dodatkowym rozwiązaniem jest głośnik, który może emitować dowolny komunikat, który przyciągnie uwagę pieszego. Stąd konieczne są dodatkowe czujniki ruchu oraz wideomonitoring przejścia. „Gdy pieszy zbliża się do przejścia, jest wyłapywany przez czujniki i przejście się rozświetla. Wtedy nie sposób go nie zauważyć” – tłumaczy Orange. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co to jest smart home?Co to jest smart home?Michał Górecki

Gdzie działa Smart Crossing?

Smart Crossing jest elementem nowego rozwiązania dla miast, które polega na efektywnym zarządzeniu oświetleniem. Jeden z takich systemów działa m.in. w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim.

Więcej na temat działania Smart Crossing można przeczytać na blogu Orange na stronach biura prasowego spółki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!