Sony odwołuje święta? Będzie większy problem z zakupem PS5

Konsola PS5 to najlepiej sprzedająca się konsola w historii firmy Sony. Jej sprzedaż mogłaby być większa, gdyby nie opóźnienia w produkcji i brak towaru na pólkach. Prawdopodobnie i w tym roku fani Sony, którym nie udało się kupić sprzętu do tej pory, będą musieli się pogodzić ze świętami bez nowej konsoli.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 listopada 2021

Jak informuje serwis Bloomberg według informatorów serwisu, firma Sony obniżyła prognozy dotyczące produkcji PlayStation 5 w tym roku fiskalnym ze względu na ograniczenia w zakresie komponentów i logistyki. Gigant rozrywki z siedzibą w Tokio wcześniej celował w ponad 16 milionów sztuk zmontowanych w roku kończącym się w marcu, ustawiając go, aby osiągnąć swój cel sprzedaży na ten okres, a także uzyskać przewagę nad produkcją w kolejnym roku.

— Firma obniżyła teraz tę liczbę do około 15 milionów, przez co jej cel, jakim jest sprzedaż 14,8 miliona PS5 do marca, jest trudnym zdaniem – można przeczytać w artykule Bloomberga.

PlayStation 5 bardzo trudno zakupić

Konsola PlayStation 5 pojawiła się na rynku w listopadzie 2020 roku i od razu stała się hitem sprzedaży. Podobny popyt był w kolejnych tygodniach na produkt największego konkurenta japońskiej firmy – Xbox X od Microsoftu. To jednak konsola PlayStation 5 skradła serca graczy. Okazało się jednak, że jeszcze w listopadzie 2021 roku sprzedano większość zapasów magazynowych. Kilka procent produkcji wypuszczono pod koniec roku, na okres świąteczny.

To bardzo zabolało wielu graczy na świecie, którzy planowali zakup konsoli pod choinkę.Sony zapowiadało, że więcej urządzeń „rzuci” na rynek w 2021 roku. Rzeczywiście nieco więcej egzemplarzy pojawiło się w sklepach w styczniu tego roku, ale następnie zostały „wyssane” z rynku. Wielu użytkowników starych wersji konsol miało złe japońskiej firmie, że w taki sposób potraktowała wieloletnich użytkowników i graczy. Przez kolejny rok nic się nie zmieniło. Sprzętu nie ma w odpowiedniej liczbie i koniec.

Czy gry tworzone na konsole 5. generacji uruchomią się na PS4 i urządzeniach z rodziny Xbox One?Czy gry tworzone na konsole 5. generacji uruchomią się na PS4 i urządzeniach z rodziny Xbox One?Michał Górecki

Dlaczego nie można kupić PlayStation ?

Dlaczego Sony jak i nawet Microsoft miały rzeczywiste i długotrwałe problemy z wyprodukowaniem odpowiedniej liczby urządzeń i wypuszczenia ich na rynek? Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Po pierwsze Sony wielokrotnie przekładało premierę konsoli, co powodowało znużenie wśród fanów. Dlatego nie mając pełnych magazynów wyprodukowanego urządzenie, uruchomiło wcześniej promocję i planowane wypuszczenie konsoli na rynek.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Druga kwestia, niemniej ważna to brak dostępnych na rynku podzespołów.W wyniku ogromnego zainteresowania inwestycjami w kryptowaluty na rynku brakuje kart graficznych. W zasadzie większość podzespołów produkowanych przez światowe koncerny znika z rynku od razu, ale w przypadku kart graficznych uderza to bezpośredni w produkcję konsol. Zresztą zainteresowanie kopaniem bitcoinów uderza w większość branż, gdzie wykorzystuje tego typu narzędzia. Chipów brakuje już do samochodów, urządzeń elektronicznych czy nawet produktów AGD.

Pandemia zaszkodziła PlayStation 5

Kolejna kwestia to pandemia oraz jej wpływ na łańcuch dostaw. Wiele firm ze względu na pandemię koronawirusa i zakażenia wśród pracowników oraz obostrzenia antycovidowe musiało wstrzymać lub ograniczyć produkcję. Także w Azji gdzie produkowaną jest większość podzespołów do konsol Sony. Ponadto pandemia wpłynęła bezpośrednio na możliwość skutecznego pakowania, rozsyłania i przewożenia zarówno samych podzespołów jak i gotowych urządzeń. To samo dotyczyło dostaw bezpośrednio do sklepów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!