Społeczny Zespół Ekspertów powołany przez Prezesa UODO

Prezes UODO powołał Społeczny Zespół Ekspertów, który ma wspierać urząd w kontekście doradztwa i rekomendacji w zakresie ochrony danych osobowych. 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 czerwca 2024

Fot: UODO

Prezes UODO powołuje Społeczny Zespół Ekspertów

Inicjatywa powołania Społecznego Zespołu Ekspertów została zainicjowana przez Mirosława Wróblewskiego, który przewodzi tej instytucji. Zadaniem nowo powołanego zespołu jest wsparcie Prezesa UODO w realizacji jego zadań określonych przepisami prawa, szczególnie w obszarze doradztwa i wyrażania opinii w sprawach przedstawianych zespołowi. 

UODO a prawo dotyczące sztucznej inteligencjiUODO a prawo dotyczące sztucznej inteligencji Joanna Gościńska

Zespół będzie także rekomendował inicjowanie działań w zakresie ochrony danych osobowych oraz przygotowywał ekspertyzy i stanowiska w porozumieniu z Prezesem UODO. Członkowie zespołu mają również promować dobre praktyki oraz wykonywać inne zadania zlecone przez Prezesa, zwłaszcza w zakresie nowych technologii.

Podczas inauguracyjnego spotkania omówiono najważniejsze kwestie, które zespół będzie musiał podjąć. Jednym z kluczowych tematów było przetwarzanie danych osobowych w kontekście nadchodzącej ustawy o sygnalistach. 

Druga istotna sprawa to rosnące zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem, które mają bezpośredni związek z ochroną i przetwarzaniem danych osobowych. Prezes Wróblewski podkreślił, że w dzisiejszych czasach ochrona danych osobowych jest również elementem systemu bezpieczeństwa kraju. 

Z tego powodu zespół będzie pracować nad propozycjami dotyczącymi analizy ryzyk, z którymi mogą spotkać się administratorzy w różnych branżach.

Skład zespołu

W skład zespołu wchodzą wybitni specjaliści z różnych dziedzin związanych z ochroną danych osobowych, prawa, legislacji oraz nowych technologii i nauki. Przewodniczącym zespołu został dr Mirosław Gumularz. 

Pozostali członkowie to m.in. mec. Roman Bieda, dr Dominika Dörre-Kolasa, mgr inż. Tomasz Izydorczyk, Wojciech Klicki, dr Paweł Litwiński, dr Dominik Lubasz, dr hab. Arwid Mednis, dr inż. Rafał Tomasz Prabucki, Andrzej Rybus-Tołłoczko, dr hab. Marlena Sakowska-Baryła, dr Aneta Sieradzka, dr hab. Marek Świerczyński, mgr inż. Mariola Więckowska oraz dr Krzysztof Wygoda.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nowy zespół przy UODO

Udział w pracach zespołu ma charakter społeczny, co oznacza, że członkowie nie otrzymują wynagrodzenia za swoje działania. Jest to inicjatywa oparta na dobrowolnym zaangażowaniu ekspertów i ekspertek, którzy chcą przyczynić się do poprawy ochrony danych osobowych w Polsce. 

Prezes UODO podkreślił, że współpraca z zespołem ekspertów pozwoli na lepsze i bardziej kompleksowe podejście do problemów związanych z ochroną danych, zwłaszcza w kontekście dynamicznie rozwijających się nowych technologii.

– Jednym z najważniejszych poruszonych tematów była kwestia dotycząca przetwarzaniem danych osobowych w związku ze zbliżającym się wejściem w życie ustawy o sygnalistach. Druga to rosnące zagrożenia cyberbezpieczeństwa, które też są związane z ochroną i przetwarzaniem danych osobowych. Dzisiaj ochronę danych osobowych musimy traktować także jako system bezpieczeństwa czy wręcz obronności kraju, dlatego wraz z zespołem będziemy pracować nad propozycjami w tym zakresie, także dotyczącym analizy ryzyk, z którymi mogą spotkać się administratorzy w poszczególnych branżach – mówi Mirosław Wróblewski.

Ile firma zapłaci za to, że pracownik zgubił pendrive z danymi osobowymi?Ile firma zapłaci za to, że pracownik zgubił pendrive z danymi osobowymi?Joanna Gościńska

Dzięki wsparciu ekspertów UODO będzie mógł skuteczniej realizować swoje zadania i reagować na dynamicznie zmieniające się wyzwania związane z ochroną danych w nowoczesnym świecie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!