Standard DVB-T2 już wkrótce: Jakie pytania zadać sprzedawcy przed zakupem telewizora?

Należy pamiętać, że urządzenia obsługujące tylko DVB-T2 bez HEVC, nie są przystosowane do odbioru nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Udając się do sklepu, warto wiedzieć, o co zapytać sprzedawcę?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 grudnia 2021

Co jest potrzebne do odbioru standardu DVB-T2?

Aby odbierać telewizję w nowym standardzie, należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC nazywany także h.265 lub tuner zewnętrzny DVB-T2 z kodekiem HEVC/h.265. Widzowie, których odbiorniki nie spełniają tych wymagań technicznych, muszą zaplanować wymianę telewizora na nowy lub dokupienie odpowiedniego dekodera zewnętrznego.

Nowe telewizory muszą obsługiwać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej?

Zgodnie z tzw. „rozporządzeniem odbiornikowym” wydanym przez Ministra Cyfryzacji w październiku 2019 roku i obowiązującym od grudnia 2019 roku wszystkie telewizory i dekodery dostępne w sprzedaży muszą być przystosowane do odbioru nowego standardu nadawania NTC – DVB-T2/HEVC, a od 1 stycznia 2021 wyposażone także w funkcjonalność HbbTV.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Mikołaj Frączak

Trzeba uważać, będąc w sklepie lub kupując sprzęt przez internet

Niestety, nie istnieją obecnie żadne narzędzia umożliwiające skuteczne egzekwowanie stosowania powyższych przepisów przez dystrybutorów i sprzedawców sprzętu RTV. Sprzęt spełniający wymogi określone w rozporządzeniu jest dostępny w dużych sieciach sprzedaży. Natomiast na rynku zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych wciąż można kupić telewizory i dekodery nieprzystosowane do odbioru nowego standardu. Tym samym widzowie nadal mogą nabyć urządzenia, które po przełączeniu na nowy standard nadawania uniemożliwią odbiór telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC.

Jakie pytania zadać sprzedawcom sprzętu?

Należy pamiętać, że urządzenia obsługujące tylko DVB-T2 bez HEVC, nie są przystosowane do odbioru nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W wyborze i zakupie nowego sprzętu przystosowanego do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie pomóc mogą następujące pytania do sprzedawców.

Lista pytań w przypadku zakupu telewizora:- Czy telewizor jest przystosowany do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC?- Czy telewizor posiada wbudowany tuner wewnętrzny DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC.- Czy telewizor posiada możliwość podłączenia do internetu?- Czy telewizor obsługuje standard telewizji hybrydowej HbbTV w wersji 2.0 lub wyższej. W przypadku zakupu dekodera/tunera zewnętrznego do odbioru telewizji naziemnej należy zapytać:- Czy jest to dekoder DVB-T2 obsługujący kodek HEVC?- Czy dekoder ma możliwość podłączenia do internetu?- Czy dekoder obsługuje standard telewizji hybrydowej HbbTV w wersji 2.0 lub wyższej?

To od klientów zależeć będzie czy zdecydują się zakupienie nowego telewizora czy działającego ze starymi  urządzeniami tunera cyfrowego. Należy jednak pamiętać, że jeśli ktoś nosi się zakupem nowego sprzętuw ciągu najbliższych 2-3 lat, nie warto inwestować 100 złotych w dekoder.

Źródło: Serwis telewizjanaziemna.pl/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!