Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?

Koniec czerwca 2022 roku warto sobie zapisać w kalendarzu jako bardzo ważny termin. To właśnie w II kwartale przyszłego roku przejdziemy na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej — DVBT-2. Co to oznacza dla konsumentów?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 października 2021

W sprawie tego czy Twój TV będzie działać należy skontaktować się ze sprzedawcą albo z producentem urządzenia. Redakcja serwisu nie udziela informacji na temat konkretnych urządzeń.

Naziemna telewizja cyfrowa – czym jest?

Obecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T. Jest to skrót z języka angielskiego — Digital Video Broadcasting – Terrestrial, czyli w wolnym tłumaczeniu naziemna telewizja cyfrowa. DVB-T działa na podstawie kodowanie obrazu MPEG- 4 (H.264/ AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3). Jak można przeczytać na rządowej stronie poświęconej tworzeniu obecnego standardu telewizyjnego, dzięki temu telewizor pracujący w tym systemie (lub telewizor z odbiorem analogowym wyposażony w odbiornik „przystawkę STB” – tuner DVB-T) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz znacznie lepszej jakości niż obraz telewizji analogowej, w tym nawet obraz wysokiej rozdzielczości (HD), a także dźwięk wielokanałowy.

DVBT-2 – na czym polega nowy standard telewizji?

Od czerwca 2022 roku w Polsce zmieni się standard telewizji, jaką dziś odbieramy za pomocą telewizorów, anten i tunerów cyfrowych DVB-T. Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych. Co ważne, efektem większej oszczędności na częstotliwościach może być nie tylko więcej kanałów dla użytkowników, cale także oferta innych usług szerokopasmowych. Jak twierdzi UKE zmiany w nadawaniu telewizji to także możliwość oferowania przez nadawców nowych atrakcyjnych usług, w tym usługi telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

Telewizor w firmie: czy to legalne?Telewizor w firmie: czy to legalne?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Podstawą zmian systemu telewizji naziemnej na nowy jest Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady, na mocy której Państwa Członkowskie UE zostały zobowiązane do odstąpienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r., lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r. Ta druga data graniczna będzie dla Polski wiążąca. Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach.

DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?

Jeżeli ktoś planuje kupić nowy telewizor w najbliższym czasie, aby poprawnie odbierać nowy standard od 30 czerwca 2022 roku, warto zapoznać się z jego parametrami. Będąc w sklepie, należy sprawdzić, czy urządzenie będzie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Nowy standard oznacza techniczne zmiany dotyczące transmisji sygnału. Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Warto zapamiętać te nazwy, ponieważ tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej.

Należy pamiętać, że wiele odbiorników telewizyjnych, dostępnych obecnie w sprzedaży, jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, a jednak mogą one odczytać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji, czyli AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści. Nie oznacza to jednak konieczności kupna nowego telewizora. Wystarczy dokupić zewnętrzny dekoder, który kosztuje mniej niż 100 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!