Korzystasz z szybkich płatności. Uwaga na fałszywe serwisy

Szybkie płatności za pośrednictwem Dotpay, PayU, czy Przelewy24 to łatwe i proste narzędzia do opłacania naszych rachunków, czy też zamówień internetowych. Co do zasady platformy te są bezpieczne. Niestety w sieci pojawiaj się fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności.rn

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 października 2021

O procederze podszywania się pod witryny znanych serwisów czy platform do płatności online co jakiś czas przypominają polskie organy bezpieczeństwa, czy też instytucje konsumenckie. Niestety nadal zdarzają się przypadki, kiedy nieświadomi użytkownicy padają ofiarami cyberprzestępców. Na atak narażeni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej robiący zakupy przez internet.

Użytkownicy sieci narażeni na ataki

Wystarczy, że klient wejdzie na serwis internetowych czy też sklep internatowy, który podszywa się pod serwis oferujący szybkie przelewy. Podstawione strony przestępców wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy.

Jak informuje m.in. UOKiK ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Problem jest poważny, ponieważ w sieci są setki różnych stron udających pośredników płatności, używanych przez przestępców. Nieświadomi konsumenci, ujawniając swoją tożsamość przestępcom, mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

Jak działają cyberprzestępcy?

Przestępcy używają różnych sposobów, by ściągnąć ofiary na fałszywe strony. Użytkownicy mogą być do nich kierowani przez linki w SMS-ach, komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe sklepy internetowe. Aby nie zostać ofiarą przestępców, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim należy uważać na wszelkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności.

Czy warto aktualizować Apple iOS?Czy warto aktualizować Apple iOS?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeżeli waszym zdaniem serwis, kupowany produkt lub sama transakcja wydaje się podejrzana, należy przed wykonaniem przelewu skontaktować się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości (np. operator telekomunikacyjny, sklep czy serwis internetowy). Nie wolno pod żadnym pozorem dokonywać płatności za zakupy w sklepach, które nie posiadają możliwości skontaktowania się i potwierdzenia rzetelności tej transakcji.

Jak ustrzec się przed stratą pieniędzy?

Warto też pamiętać o podstawach znanych z innym prób wyłudzenia pieniędzy i ataków hakerskich. Dlatego jeśli strona prosi o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony twojego banku.

Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie — nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank.Jeśli podałeś numer telefonu podczas składania zamówienia, należy zawsze czytać uważnie treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Warto też skorzystać z uwierzytelnienia dwuetapowego oraz zamienić SMS-y na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Nie każda próba ataku musi się skończyć wyłudzeniem danych i kradzieżą pieniędzy z konta. Wystarczy tylko pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeżeli uznacie, że cokolwiek podczas transakcji budzi wątpliwości, należy ja jak najszybciej przerwać. Warto też do płatności wykorzystywać konta lub karty płatnicze i kredytowe, na których jest niewielka ilości pieniędzy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!