Pierwsza biometryczna karta płatnicza w Polsce. Czy jest bezpieczna?

Bank Pocztowy jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie wprowadzi kartę biometryczną. Płatność autoryzuje się odciskiem palca. W celu skorzystania z oferty trzeba jednak będzie pojawić się w banku.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 października 2021

Pierwsza karta biometryczna w Polsce

Bank Pocztowy jako pierwsza instytucja w Polsce i jedna z pierwszych w Europie udostępni swoim klientom instytucjonalnym możliwość realizacji transakcji bezgotówkowych przy pomocy uwierzytelnienia biometrycznego. Dokonanie płatności, w tym nisko kwotowych, możliwe będzie jedynie po wcześniejszej weryfikacji odcisku palca posiadacza karty. Wzór skanu palca zostanie pobrany w oddziale banku za pomocą czytnika, a następnie przeniesiony do systemu, aby wprowadzić dane na kartę.

Jak poinformował bank, w listopadzie br. rozpocznie testowanie rozwiązania w ramach fazy Friends&Family, a już w grudniu przy współpracy z firmami Fiserv Polska S.A. i Thales wprowadzi do swojej oferty kartę biometryczną Mastercard dla wszystkich klientów instytucjonalnych. Tym samym stanie się pierwszą instytucją w Polsce i jedną z pierwszych w Europie, która udostępni swoim klientom tego typu innowacyjne rozwiązanie.

Dane palca pobrane z czytnika

Do tej pory mogli z niego korzystać w Europie klienci tylko jednej z francuskich instytucji finansowych. Karty oraz potrzebne do kodowania biometrycznego wzorca odcisku palca czytniki dostarczy firma Thales, która jest autorem produktu. Pierwsza pilotażowa karta biometryczna Banku Pocztowego zostanie wydana już na koniec października br., a do oferty rozwiązanie będzie wprowadzone już w grudniu. Karta dostępna będzie dla klientów instytucjonalnych.

Prawo a wykorzystanie danych biometrycznychPrawo a wykorzystanie danych biometrycznychMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Karta biometryczna umożliwi klientom nowoczesne, wygodne i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych. Każda transakcja zbliżeniowa, niezależnie od kwoty, będzie wymagała uwierzytelnienia biometrycznego. Przed realizacją płatności konieczne będzie przyłożenie kciuka do specjalnego czujnika na awersie karty, w którym dochodzić będzie do odczytu linii papilarnych. Jeżeli odcisk będzie zgodny z zakodowanym uprzednio wzorcem biometrycznym, zapali się zielona dioda.

Pobranie danych w pełni bezpieczne

Po zapisaniu wzorca biometrycznego odcisku palca nikt inny, poza prawowitym posiadaczem karty, nie będzie mógł dokonać transakcji. Co ważne, zaszyfrowany wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności.

Czy karta biometryczna sprawdzi się jako bezpieczny sposób płatności? To zależy, czy klienci będą korzystali z tego typu kart. Dziś powszechne są już płatności mobilne, także w firmach. Wielu kurierów czy kierowców nie płaci już dziś kartami, ale telefonem czy Blikiem. Nie wydaje się, aby istniał konieczność posiadani karty autoryzowanej odciskiem palca. Ty bardziej, ze w instytucjach często karty wydawane w firmach mają charakter przechodni.

Będzie to jednak zapewne ciekawy gadżet dla części kadry zarządzającej firm. Personalizowana karta z własnym odciskiem palca to dosyć prestiżowy produkt. Co do bezpieczeństwa, to odcisk palca i dane na temat linii papilarnych są kodowane od razu przez system, stąd nie ma możliwości skopiowania skanu palca i użycia go na karcie bez wiedzy właściciela.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!