Korzystasz z Facebooka, Instagrama czy WhatsAppa na telefonie iPhone? Lepiej je odinstalować
Akcelerometr wykorzystywany w telefonach iPhone to idealne narzędzie do pozyskiwania o nas wszelkich możliwych danych. Największe zagrożenie niesie za sobą korzystanie z aplikacji Facebook, Instagram i WhatsApp. Dlaczego?
- Michał Górecki
- /
- 25 października 2021
Do czego służy akcelerometr w telefonie?„Aplikacje na iPhone'a mogą wiele powiedzieć o Tobie dzięki akcelerometrowi”. Tak przynajmniej twierdzi jeden z internetowych ekspertów, cytowanych przez wiele mediów w Polsce. Niejaki Tommy Mysk, software Engineer i założyciel bloga https://www.mysk.blog. Jak wiadomo, niemal każdy nowoczesny smartfon wyposażony jest w akcelerometr, który jak sama nazwa wskazuje, jest czujnikiem mierzącym przyspieszenie. Jest najczęściej używany do wykrywania orientacji urządzenia. Znajduje również wiele innych zastosowań, czy to jako kontroler gier w grach wyścigowych, jako krokomierz do liczenia codziennych kroków lub do wykrywania upadków, jak widać w Apple Watch. Okazuje się, że akcelerometr w telefonach iPhone to bardzo precyzyjne urządzenie, a przy udziale żyroskopu zamienia się małego cyberszpiega.
Warto dodać, że akcelerometr odpowiada też za pewne nowatorskie zastosowania do badania tętna, częstości oddechów, a nawet jest wykorzystywany jako podstawowy rejestrator dźwięku. Co ważne, obecnie system iOS umożliwia dowolnej zainstalowanej aplikacji dostęp do danych akcelerometru bez wyraźnej zgody użytkownika – tłumaczy Mysk. I to może być bardzo groźne. Aplikacje mogą być w stanie dowiedzieć się bardzo dużo o użytkownikach za pomocą akcelerometru, bez ich wiedzy i pozwolenia.
Jak usunąć konto na Facebooku?Michał Górecki
Dane z akcelerometru pobierane bez wiedzy użytkownika?
Jak twierdzi Mysk, większość użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy, gdy ich ulubione aplikacje używają akcelerometru. Dzieje się tak po prostu dlatego, że aplikacje nie potrzebują uprawnień do odczytu danych akcelerometru. W przeciwieństwie dostępu do usług lokalizacyjnych i Bluetooth dostęp do akcelerometru mają wszystkie aplikacje na iPhonie. Dzięki temu aplikacje mogą odczytywać pomiary z akcelerometru bez żadnych ograniczeń – z wyjątkiem jednego.
Jak informuje ekspert, aplikacje mogą odczytywać akcelerometr tylko wtedy, gdy są aktywne na pierwszym planie. iOS uniemożliwia aplikacjom działającym w tle odczytywanie pomiarów. Ponieważ dostęp do akcelerometru nie jest chroniony uprawnieniami systemowymi, programiści nie muszą informować użytkowników o tym, dlaczego potrzebują tego dostępu.
Akcelerometr w iPhone – groźny cybeprszpieg?
Na pierwszy rzut oka dane z akcelerometru wydają się nieszkodliwe. Chodzi tylko o przesuwanie i obracanie telefonu, prawda? – pyta badawczo Mysk. Niestety dane to mogą naruszyć naszą prywatność. Dane akcelerometru odzwierciedlają sposób trzymania telefonu i sposób poruszania się. Aplikacja może stwierdzić, czy używasz go podczas leżenia, siedzenia, chodzenia lub jazdy na rowerze. Może również liczyć kroki.
— Chociaż dostęp do krokomierza na iPhonie jest chroniony przez uprawnienia systemowe, istnieje wiele wyrafinowanych algorytmów, które przetwarzają dane akcelerometru. Warto wspomnieć, że iPhone jest również wyposażony w barometr, czyli czujnik mierzący ciśnienie powietrza i wysokość. W rezultacie każda aplikacja może określić wysokość i zmierzyć ciśnienie powietrza w otoczeniu. Dzięki temu można stwierdzić, czy podczas korzystania z niej jedziesz autobusem, pociągiem lub samolotem – pisze na blogu Mysk.
Podsumowując, liczba danych, jakie może pobierać akcelerometr, jest olbrzymia. Tylko od wyobraźni analityków ds. danych zależy, jak je wykorzystają. Czy powinniśmy się na to godzić? Zdaniem eksperta lepiej odinstalować z iPhone’a aplikacje, które i tak już o nas dużo wiedzą jak Facebook, Instagram czy WhatsApp. Pytanie, czy wtedy korzystanie ze smartfona będzie miało jakikolwiek sens.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?