Telewizor w firmie: czy to legalne?
Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba podmiotów, które decydują się nieco ułatwić swoim pracownikom życie i inwestują w tak zwane strefy relaksu. Często można odnaleźć tam konsolę z grami, a także telewizor, który wyświetla obraz. Niektóre firmy idą nawet o krok dalej i w ramach przerwy pozwalają na oglądanie telewizji. Czy to legalne?
- Michał Górecki
- /
- 21 lipca 2021
Jak podejść do kwestii legalności telewizora w firmie?
Obowiązujące w naszym kraju prawodawstwo nie daje tutaj zbyt szerokiego pola do interpretacji. Nawet jeśli mamy telewizor, który służy tylko do pokazu slajdów lub jest częścią konsoli do gier, to — zgodnie z literą prawa — posiadamy tak zwany odbiornik radiowo-telewizyjny.
Może generować to pewne problemy. Ustawodawca nie chce tutaj wchodzić w szczegóły i nie pyta się nas bezpośrednio o to, czy w danej firmie telewizor to tylko dodatek do konsoli, czy nie. Niestety, ale wszystkie firmy wrzucane są do przysłowiowego jednego worka.
Jeśli mamy telewizor, to zachodzi domniemanie, że oglądamy na nim konkretne programy telewizyjne. A to pociąga już za sobą konieczność opłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, który zasili później budżet państwa, co w praktyce czyni go kolejnym podatkiem.
Gdyby przedsiębiorca zapomniał zgłosić swój odbiornik, to podczas kontroli ryzykuje naliczenie opłat wstecznych, których wysokość może być znacząca. Podobnie zresztą podchodzi się do kwestii radia: nawet gdyby to stało i tylko obrastało kurzem, to również jest to odbiornik, za którym musimy zapłacić.
Z tej perspektywy warto zastanowić się nie tylko nad zakupem nowego telewizora, ale i nad dokładnym sprawdzeniem, czy w naszej firmie nie znajduje się jakiś inny, zapomniany już, radioodbiornik, który mógłby zostać podpięty jako urządzenie objęte opłatą abonamentową.
Jak zaaranżować telewizor w firmie?
Wiele zależy od jego roli. Jeśli pełni on na przykład funkcję informacyjną, a więc wyświetlane są tam pokazy slajdów, które promują naszą firmę, to z dość oczywistych względów, musi on być ulokowany w takim punkcie, by obraz widziało jak najwięcej osób.
Jaka jest rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie?Jan Wróblewski
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jeśli jednak tworzymy firmową strefę relaksu, to trzeba kierować się zupełnie innymi założeniami. Przede wszystkim, dźwięk i obraz z urządzenia nie może rozpraszać innych osób, które wciąż wykonują swoje obowiązki zawodowe. W takiej sytuacji najlepiej byłoby wydzielić na strefę relaksu oddzielne pomieszczenie lub choćby ulokować telewizor jak najdalej od stanowisk pracy.
Jaki telewizor idealnie sprawdzi się w firmie?
Na pewno warto docenić urządzenia z ekranem IPS oraz OLED. Te pierwsze nie mają tendencji do przepalania się pikseli, czego nie można powiedzieć o starej generacji matryc OLED, na przykład gdy w dole ekranu przez cały czas widoczny jest pasek, na którym tylko zmienia się treść.
Rozmiar urządzenia zawsze jest kwestią indywidualną. Mając na uwadze globalne trendy, dobrze byłoby zainwestować w 55-calowe urządzenie. Pamiętajmy też o tym, by upewnić się, że jest to smart TV, dzięki czemu liczba funkcji, jakie będzie on nam oferował, znacznie rośnie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?