Czujniki alarmowe w firmie — co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo ma znaczenie. Jeśli złodziejowi uda się przedostać przez bramę, a następnie przejść niezauważonym przez oko kamery do naszego domu lub firmy, to ostatnią linią obrony zazwyczaj jest właśnie czujnik alarmowy. Co warto o nich wiedzieć?

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 lipca 2021

Jak umieścić czujniki alarmowe w miejscu pracy?

Zasada jest dość prosta i w dużej mierze zazębia się z radami dotyczącymi budowy systemu monitoringu: kluczowe jest pokrycie jak największego obszaru, czy to pomieszczenia, czy całej firmy. Jest to kwestia o kluczowym znaczeniu.

Warto jednak wskazać na dużą różnicę między ekosystemem czujników, a kamer. Te drugie mogą być umieszczone w zasadzie w dowolnym punkcie. Czujnik, ze względu na inny model działania, powinien przede wszystkim znajdować się przy drzwiach czy oknach.

Chodzi tu o wyeliminowanie miejsc, przez które włamywacz mógłby się niepostrzeżenie dostać do naszych pomieszczeń. Z dość dużą dozą prawdopodobieństwa można zgadywać, że raczej nie wyrąbie on dziury w ścianie, ale już wybicie szyby i wejście przez okno to scenariusz jak najbardziej prawdopodobny. 

Czujniki powinny być nie tylko dobrze rozmieszczone, ale — w przeciwieństwie do kamer — także w miarę dobrze zakamuflowane. Na szczęście wielu producentów zdaje sobie z tego sprawę i oferuje rozwiązania, które zbyt mocno nie przyciągają naszej uwagi.

Zawsze warto pamiętać też o tym, by wpuścić okablowanie w rynienkę lub podsufitkę, dzięki czemu moduł stanie się jeszcze trudniejszy do zauważenia dla potencjalnego przestępcy, który w ciągu dnia przyszedł do firmy, by poznać jej słabe punkty przed planowanym włamaniem.

Po czym można poznać dobre czujniki antywłamaniowe?

Przede wszystkim po tym, że dobrze radzą sobie w pracy z podczerwienią. To jedna z nowości na rynku, która wniosła bezpieczeństwo na zupełnie nowy poziom. Podczerwień zapewnia o wiele większe możliwości w zakresie wychwytywania osób niepowołanych, które nie powinny przebywać na terenie firmy po jej zamknięciu.

Prawo a wykorzystanie danych biometrycznychPrawo a wykorzystanie danych biometrycznychMichał Górecki

Dobre czujniki zazwyczaj wyróżniają się też dużą odpornością na pracę w wysokich temperaturach. Powinniśmy jednak koniecznie pamiętać o tym, że nawet najdoskonalsze urządzenia mają pewną maksymalną temperaturę pracy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Mimo wszystko, ze względów bezpieczeństwa, nie powinno się instalować ich zbyt blisko kaloryferów, a także klimatyzacji oraz miejsc, gdzie temperatury znacznie się wahają, czyli na przykład przy mocno nasłonecznionych oknach w biurach.

Czy istnieją doskonałe czujniki antywłamaniowe?

Niestety nie. Bez trudu można jednak odnaleźć wiele bardzo dobrych i wielokrotnie przetestowanych rozwiązań od różnych producentów. Co warto podkreślić, nawet dobrej jakości czujnik nie jest zbyt dużym wydatkiem. Na pewno każdą działalność będzie stać na taką inwestycję w bezpieczeństwo firmy.

Jeśli inwestujemy w czujniki zewnętrzne, koniecznie upewnijmy się, że są one odporne na wodę. Już norma IP68 daje spore poczucie bezpieczeństwa. W takiej sytuacji warto też upewnić się, że guma otaczająca kable jest odpowiednio gruba. Wzmocni to wytrzymałość konstrukcji i wpłynie na jej bezproblemowe użytkowanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!