Podpowiadamy, jak wybrać idealny fotel do biura

Z czysto technicznego punktu widzenia, fotel to jedno z narzędzi pracy. Pracownicy biurowi spędzają na nim nieprzerwanie wiele długich godzin, w których trakcie na przykład przeglądają wnioski czy uzupełniają dane. Nie jest to sytuacja, która uszczęśliwia nasz kręgosłup. Właśnie dlatego tak ważny jest odpowiedni fotel do biura. Co wyróżnia te najlepsze?

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 lipca 2021

Fotel biurowy: niedoceniany fundament stanowiska pracy

Pracownicy biurowi — mimo tego, że dla osoby postronnej tylko siedzą przy komputerze — każdego dnia bardzo mocno obciążają swój kręgosłup. Szczególnie narażone są dwa odcinki kręgosłupa: szyjny oraz lędźwiowy. Szacuje się, że w skrajnych sytuacjach kręgi mogą być przeciążone nawet pięciokrotnie.

Nawet jeśli przez pewien czas nie będziemy odczuwać negatywnych skutków pracy za biurkiem, to jest dość prawdopodobne, że te (prędzej czy później) się pojawią. Szczególnie narażone są osoby z nadwagą, a także te, które nie prowadzą zdrowego trybu życia.

Niestety, ale pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na nasze nawyki. Wiele osób zaniechało siłownię. Szacuje się, że statystyczny Polak podczas pandemii przybrał między 2 a 3 kilogramami. To dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa. 

Jeśli mamy źle dobrany fotel, to nie tylko wyzwolimy urazy, ale też pozwalamy im się pogłębiać. Mogą pojawić się wtedy inne niepokojące objawy: rwa kulszowa, drętwienie palców czy zawroty głowy. W skrajnych sytuacjach źle dobrany fotel biurowy może skutkować nawet wypadnięciem jednego z dysków, co może unieruchomić pracownika na wiele tygodni.

Praca biurowa: jak robić to zdrowo?

Bardzo częstym błędem jest opieranie ciężaru nóg na palcach. Powinno trzymać się dłonie idealnie płasko na podłodze. Jeśli jest nam niewygodnie, możemy kupić specjalny, ergonomiczny podnóżek. Pozwoli nam to odciążyć mięśnie i ścięgna.

Polityka haseł w firmiePolityka haseł w firmieRafał Stępniewski

Dobry fotel biurowy to taki, który daje nam możliwość bezpiecznego odchylenia się w tył. Już kilka takich odchyleń podnosi poziom naszej koncentracji i optymalizuje ukrwienie. Powinniśmy pamiętać też o zagłówku, by głowa nie opadała nam swobodnie w tył, „za fotel”. To przyczyna wielu bolesnych kontuzji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bardzo ważną rolę odgrywa też możliwość regulacji wysokości. Powinna być jak największa. Tylko to zapewni pracownikom pełen komfort w miejscu pracy. Pamiętajmy też o tym, by fotel dysponował podparciem lędźwiowym oraz wykonanymi z miękkiego tworzywa podłokietnikami. 

W jaki sposób wybrać idealny fotel do biura?

Na pewno jest to proces długotrwały. Nie każdy fotel będzie pasował każdemu pracownikowi. Powinniśmy pozwolić wybrać ten, w którym dana osoba czuje się najlepiej. Nie warto oszczędzać też na dodatkach w postaci dodatkowego podparcia odcinka lędźwiowego czy ergonomicznego podnóżka.

Dobrą praktyką jest inwestycja w piłki relaksacyjne. Już kilka minut siedzenia na nich wymusza na naszym ciele prawidłową postawę ciała. Generują też one o wiele mniejsze obciążenie na kręgi. Pozwala to zmniejszyć ryzyko urazów w firmie. Zwłaszcza wśród pracowników biurowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: meble

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!