Usługi księgowości: jakie warianty mają do dyspozycji działalności gospodarcze?

Każda działalność gospodarcza musi prowadzić księgowość, bez względu na to, czy ta jest pełna, czy uproszczona. Do księgowości w firmie można podejść na wiele różnych sposobów. Jak najlepiej zorganizować księgowość w działalności gospodarczej?

  • Michał Górecki
  • /
  • 2 sierpnia 2021

Księgowa na etat — czy to się opłaca?

Wariantem, który wydaje się być niezwykle atrakcyjny dla wielu działalności gospodarczych jest księgowa na cały etat. Takie rozwiązanie ma oczywiście wiele różnych zalet. Można tu wskazać na przykład na pełną dostępność takiej osoby oraz na powiązanie jej z „życiem firmy”, co zapewnia, że zawsze będzie ze wszystkimi sprawami na bieżąco.

Nie sposób jednak nie zauważyć tego, że to rozwiązanie, które nie zawsze jest opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Czy tego chcemy, czy nie, koszt pracownika jest w Polsce bardzo wysoki. Pracownicy często nie wiedzą nawet, że kwota, jaką trzeba zapłacić za jego „utrzymanie”, jest o wiele wyższa niż ta, jaką widzi na swoim pasku na wypłacie. 

Jakie są zagrożenia związane z księgową zatrudnioną na etat? Poza czynnikiem ekonomicznym trzeba wskazać też na zagrożenia, jakie generuje na przykład praca zdalna. Jeśli wszystkie dane trzymane są tylko na firmowym komputerze, to praca zdalna, która zapewni ciągłość obiegu dokumentów fiskalnych w miejscu pracy, może być trudna do zapewnienia. 

Księgowa jako współpraca typu B2B

Coraz więcej firm dąży do redukcji kosztów pracy. Trudno się temu dziwić. Niemal coroczne podnoszenie wynagrodzenia minimalnego nie pozostaje bez wpływu na finansach firm. To jedna z przyczyn, dla których podmioty gospodarcze wolą decydować się na współpracę z księgową, która prowadzi swoją własną firmę.

Zgoda jako podstawa przetwarzania danych osobowych. Czy zawsze jest konieczna?Zgoda jako podstawa przetwarzania danych osobowych. Czy zawsze jest konieczna?Dorota Kraskowska

Zwykle zapewnia to bardzo wysoką jakość świadczonych usług, a jeśli w firmie pracuje kilka różnych osób zajmujących się księgowością, to zawsze mamy pewność tego, że gdyby osoba nas obsługująca na przykład się rozchorowała, to ktoś przejmie jej obowiązki, dzięki czemu wciąż będziemy na bieżąco z opłatami i dokumentacją.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dokumenty zwykle są wysyłane zdalnie, więc nawet gdyby przydarzył się kolejny lockdown, to zachowanie łączności z internetem zapewni nam ciągły obieg fiskalny. To spora zaleta, o której bez wątpienia powinniśmy pamiętać, decydując się na taką współpracę.

Księgowość online

To stosunkowo nowa usługa, która dopiero od pewnego czasu wchodzi na rynek. Wiele wskazuje na to, że już niebawem sporo firm przejdzie na taki model rozliczeń. Wynika to między innymi z tego, że banki, gdzie mamy firmowe konta, coraz częściej kuszą taką usługą w promocyjnej cenie.

Pod wieloma względami jest to usługa podobna do współpracy na zasadach B2B. Można wręcz powiedzieć, że jest to jakby księgowa „na abonament”. Firmy świadczące takie usługi chwalą się szybkim czasem realizowania naszych dokumentów. Zazwyczaj oferują też atrakcyjną cenę.

Przed podpisaniem umowy warto upewnić się, czy wybrana działalność ma dobre opinie. Pamiętajmy też o tym, że w tym modelu rozliczeniowym sporo zależy od nas. To my musimy pamiętać o dostarczeniu dokumentów na czas. Bez względu na to, czy z poziomu dedykowanej aplikacji, czy przez pocztę e-mail.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!