Używany iPhone — o czym powinniśmy pamiętać przed zakupem?

Telefony od Apple wciąż uchodzą za sprzęty z kategorii premium. Skutkuje to tym, że cena za nowego iPhone’a zwykle jest dość wysoka. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowego urządzenia od oficjalnego dystrybutora. A gdyby tak kupić „używkę”?

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 lipca 2021

Dlaczego smartfony od Apple są drogie?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Na pewno warto wskazać na wysoki standard wykonania, jednak w tym ujęciu firmy z obozu Androida już od wielu lat nie dość, że nie ustępują produktom z logo nadgryzionego jabłka, a nawet oferują więcej. 

Można tu wskazać na przykład na kolejne generacje rozwiązań, które mają zapewnić większą odporność na uszkodzenie mechaniczne. Można tu przypomnieć na przykład o normach IP czy MIL-STD. Można je znaleźć w urządzeniach, które są o wiele tańsze niż smartfony od Apple.

Co więcej, jeśli chodzi o wdrażanie innowacji, to konkurencja jest w stanie odskoczyć Apple o przysłowiowe lata świetlne. Można tu wskazać na przykład na czujnik linii papilarnych, który jest w pełni zintegrowany z ekranem. Konkurencja często dostarcza też lepsze optyki aparatu głównego.

Paradoksalnie, mimo tych wszystkich smaczków, które każą spojrzeć na Androida inaczej, to iPhone wciąż uchodzi za obiekt pożądania. Nie zakłóciła tego nawet kontrowersyjna decyzja o rezygnacji z dodawania do pudełka ładowarki, jaką firma zapowiedziała przy okazji debiutu rodziny iPhone 12. 

Pewną poszlaką może być też to, że telefony tego producenta wolno tracą wartość, co każe patrzeć na nie jak na całkiem sensowną inwestycję długoterminową. Bez wątpienia użytkownicy uwielbiają też klasyczne, ponadczasowe logo oraz doceniają długą, bo aż 5-letnią aktualizację urządzeń. To wynik, który dla ekosystemu Androida jest, póki co, niemal nieosiągalny.

Którego używanego iPhone’a warto kupić?

Nie ma tutaj jednoznacznych, jasno określonych reguł. Na pewno warto patrzeć na urządzenia nowej generacji. Pozwala to stwierdzić, że dziś, w 2021 roku, powinniśmy szczególnie zastanowić się nad iPhonem X, 11 oraz rodziną 12. Raczej nie warto inwestować już w smartfony starsze niż iPhone 8 i 8 Plus. 

Dowód osobisty dla dziecka. Kiedy warto to zrobić?Dowód osobisty dla dziecka. Kiedy warto to zrobić?Rafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dlaczego? Najważniejszą rolę odgrywa tu polityka aktualizacji. Jeśli chcemy cieszyć się wsparciem technicznym, to dobrze byłoby, by trwało ono nie mniej niż dwa lata. Wyklucza to z rynku wiele „jabłuszek”, które są starsze niż przywołany już iPhone 8.

O czym warto pamiętać przed zakupem?

Na pewno warto upewnić się, że urządzenie ma jeszcze w miarę dobry poziom kondycji baterii. Można go sprawdzić na przykład w ustawieniach systemowych. Raczej nie opłaca się inwestować w sprzęty o kondycji niższej niż 75%. Czas pracy na jednym cyklu ładowania będzie dla nas niesatysfakcjonujący. 

Dużą rolę odgrywa też ścieżka, jaką urządzenie już pokonało. Czy jest to produkt odnowiony, tak zwany refurbished? A jeśli tak, to jakiej klasy? A, czy może A+? Zawsze warto to sprawdzić. Powinniśmy też upewnić się, czy sprzęt jest jeszcze na gwarancji oraz jaki jest jego stan wizualny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!