Dowód osobisty dla dziecka. Kiedy warto to zrobić?

W Polsce obowiązuje prawo posiadania dowodu osobistego przez każdą osobę powyżej 18 roku życia. Dowód osobisty może być przyznany także osobie niepełnoletniej. W jakich okolicznościach można wyrobić taki dokument dziecku? Kiedy warto to zrobić?

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 5 kwietnia 2019

W Polsce obowiązuje prawo posiadania dowodu osobistego przez każdą osobę powyżej 18 roku życia. Dowód osobisty może być przyznany także osobie niepełnoletniej. W jakich okolicznościach można wyrobić taki dokument dziecku? Kiedy warto to zrobić?

Dowód osobisty może uzyskać młodzież w wieku 15 lat, która pracuje już w oparciu o umowę o pracę lub jeżeli nie pozostaje pod władzą rodzicielską albo nie mieszka wspólnie z osobami, pod których opieką lub władzą rodzicielską zostaje. Polskie prawo przewiduje również możliwość wyrobienia dowodu dla dziecka. Taki dowód osobisty wyrabiają rodzice lub opiekunowie prawni.

Kiedy warto wyrobić dziecku dowód osobisty?

Przed taką decyzją zazwyczaj stają rodzice lub opiekunowie prawni, którzy chcą wybrać się z dzieckiem za granicę. Mogą wyrobić paszport albo dowód osobisty. Jeżeli dziecko będzie podróżować tylko po krajach Unii Europejskiej czy Strefy Schengen1, warto wyrobić dowód osobisty. Procedura jest prostsza, a dodatkowo o wniosek o dowód osobisty dla dziecka może wystąpić tylko jedno z rodziców.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku paszportu — przy składaniu wniosku o paszport dla osoby małoletniej muszą być obecni oboje rodzice lub opiekunowie prawni. Oprócz tego, różnica leży w cenie — wyrobienie dowodu jest bezpłatne, a za paszport zapłacisz 140 zł. Dostaniesz zniżkę 50%, jeśli przedstawisz dokument uprawniający do niższej opłaty, np. legitymację szkolną. Rodziny wielodzietne (posiadające Kartę Dużej Rodziny) zapłacą za wyrobienie paszportu 35 zł.

Bezpłatne wyrobienie paszportu przysługuje tylko wtedy, kiedy dziecko przebywa w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd jest związany z leczeniem dziecka lub gdy paszport ma wadę techniczną

Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Od 2015 roku wniosek wniosek o dowód osobisty dla dziecka może w jego imieniu złożyć rodzic, opiekun prawny lub kurator. Nie potrzeba we wniosku podpisów obojga rodziców. Dzieci i podopieczni mający mniej niż 5 lat nie muszą być obecni przy składaniu wniosku.

Wniosek można złożyć w następujący sposób:

  • w urzędzie gminy
  • przez internet (musisz mieć założony profil zaufany)
  • poza urzędem (np. w sytuacji, kiedy nie możesz tego zrobić osobiście, bo jesteś chory — skontaktuj się wtedy z urzędem gminy)

Jeżeli wybierasz tradycyjną drogę — w urzędzie gminy składasz następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie dowodu tożsamości dla dziecka (gotowy formularz możesz pobrać ze strony obywawatel.gov.pl albo dostaniesz na miejscu w urzędzie)
  • dwie aktualne fotografie dziecka (35 x 45 mm)
  • do wglądu dowód lub paszport rodzica składającego wniosekdotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport dziecka lub podopiecznego

Uwaga! Jeżeli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie pisać to w miejscu, w którym należy złożyć podpis, występuje adnotacja podpis niemożliwy. W takim wypadku rodzice dodatkowo spisują oświadczenie potwierdzające. Jeśli dziecko ma powyżej 13 lat. możesz zaznaczyć we wniosku, że chcesz, aby podpis był widoczny w dowodzie. Ale i tak z podpisu może korzystać jedynie osoba pełnoletnia. Podpis będzie więc ważny po uzyskaniu przez dziecko 18. roku życia.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak długo trzeba czekać na wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka?

Czas oczekiwania na dokument tożsamości wynosi 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Może się wydarzyć, że czas oczekiwania będzie dłuższy. Ale w takich sytuacjach urzędnik poinformuje Cię, jaki jest powód opóźnienia. Dowód odbierasz w urzędzie, w którym składałeś wniosek. Jeśli dziecko ukończyło 5 lat musi być również obecne przy odbiorze dowodu. Dowód może odebrać dowolny rodzic, nie tylko ten, który składał wniosek o wydanie dokumentu tożsamości dla dziecka.

Od 4 marca 2019 roku można wyrabiać również e-dowody osobiste, które zawierają dodatkowe, cyfrowe funkcje.

1Do strefy Schengen należą: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, a także państwa nienależące do UE:Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

O autorze

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!