Czy każda firma może odpowiadać za monitoring miejski?
Wokół zasad tworzenia monitoringu w miastach i innych jednostkach administracji samorządowej (czyli na przykład powiatów czy sołectw) narosło wiele wątpliwości. Czy każda firma może tworzyć i zarządzać miejskim centrum monitoringu?
- Mikołaj Frączak
- /
- 22 lipca 2021
Dlaczego monitoring to świetna inwestycja w każdej gminie?
Przede wszystkim z tego względu, że bardzo umiejętnie łączy ona interesy wszystkich różnych grup społecznych. Osoby starsze mogą nie rozumieć inwestycji w siłownie pod chmurką, a młodsi mieszkańcy miast nie do końca wesprą finansowanie przez miasto targów seniora czy doświetlenia przejść dla pieszych.
Tym, co łączy wszystkie grupy mieszkańców, bez względu na to, czy mieszkają w bloku, czy w posesjach jednorodzinnych, jest bezpieczeństwo. Można do niego podejść na wielu różnych płaszczyznach, jednak — koniec końców — każdy z nas chce mieć komfort przechadzania się po parku czy po deptaku o każdej porze dnia i nocy.
Monitoring to jedno z tych narzędzi, które jest w stanie zapewnić taki komfort praktycznie z dnia na dzień. Istnieje wiele udokumentowanych przypadków, kiedy regiony z dużą przestępczością, gdzie często zdarzały się akty wandalizmu, w zaledwie kilka tygodni lub miesięcy nagle stawały się o wiele bezpieczniejsze.
Znikały problemy bójek, kradzieży czy dewastacji mienia. Z tymi wszystkimi zjawiskami spotykamy się w każdym z miast, bez względu na jego wielkość, żyjące tam grupy społeczne czy porę roku lub dnia. Monitoring to wręcz bat na osoby łamiące prawo.
W jaki sposób zorganizować monitoring w gminie?
Kluczową rolę odgrywa prawo zamówień publicznych. Jeśli inwestycja przekracza kwotę, jaką założył ustawodawca, konieczne jest rozpisanie przetargu, gdzie będzie zawarta cała specyfikacja sprzętu, jaki ma zostać zamontowany na terenie miasta.
Przestoje w logistyce. Jak się przed nimi bronić?Michał Górecki
Wbrew pozorom nie jest to najważniejszy etap inwestycji. O wiele ważniejsze jest przygotowanie się do niego w należyty sposób. Gmina musi zrobić rekonesans w zakresie kluczowych punktów, gdzie ulokowane będą kamery. Trzeba też wybrać, czy sygnał będzie przekazywany drogą radiową, czy tradycyjną łącznością kablową.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Duże znaczenie ma też tak zwane kryterium ekonomiczne. Musimy wiedzieć, jaki koszt finansowy miasto może ponieść. Dopiero po analizie tych wszystkich danych można na poważnie zabrać się za tworzenie procedury przetargowej. Po jego rozstrzygnięciu najlepsza (czyli zazwyczaj najtańsza) oferta będzie realizowana przez wykonawcę, który w określonym czasie musi uruchomić centrum monitoringu.
Kto może zarządzać monitoringiem miejskim?
Wbrew obiegowej opinii, gmina nie musi zatrudniać swoich pracowników, chociaż ze względu na RODO, byłoby to najrozsądniejsze wyjście. Można zlecić opiekę nad systemem straży gminnej, a także policji, choć zwykle wiąże się to z dodatkową umową o przekazaniu środków na pensje dla osób obsługujących system.
Można też związać się umową z firmami prywatnymi, na przykład tymi, które działają w obszarze ochrony mienia. Tutaj działają bardzo podobne zasady, jak w przypadku powierzenia zarządzania monitoringiem na przykład policji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?