Starlink zakłada "lejek"? Najnowszego pomysłu inaczej określić się nie da

Użytkownicy systemu Starlink, którzy przekroczą w określonych godzinach limit 1TB w ciągu miesiąca będą mieli do wyboru dwie opcje. Albo pogodzą się ze zmniejszeniem przepływności orbitalnego łącza, albo poniosą dodatkową opłatę – donosi serwis Telko.in.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 listopada 2022

Ograniczenia przepływności w Starlink?

Użytkownicy internetu mobilnego doskonale wiedzą czym jest „lejek”, czyli zwolnienie transferu danych w przypadku przekroczenia określonego limitu. To rozwiązanie towarzyszy firmom telekomunikacyjnym z całego świata od prawie dwóch dekad i jest elementem z jednej strony dyscyplinującym użytkowników, z drugim zaś sprytnym sposobem do przekonania ich do zakupu wyższego (czytaj droższego) planu lub wykupu dodatkowego pakietu danych w miesiącu. Nic nowego. Sieci muszą dbać o właściwe wykorzystanie pojemności sieci. W przypadku internetu od Elona Muska właśnie mamy do czynienia z takim rozwiązaniem. Dodajmy od razu, że poprzeczka dla ograniczeń zawisła naprawdę bardzo wysoko. 

Jak czytamy w branżowym serwisie Telko.in, użytkownicy systemu Starlink, którzy w godzinach od 7:00 do 23:00 wykorzystają ponad 1 TB danych w ciągu miesiąca, czekają ograniczenia. Jakie? Operator internetu z niskiej orbity okołoziemskiej daje wybór: albo pogodzicie się z ograniczeniem przepływności, albo wniesiecie dodatkową opłatę.

Zmiana cennika Starlink w Polsce. Tym razem w góręZmiana cennika Starlink w Polsce. Tym razem w góręMikołaj Frączak

Fair Use Policy w Starlink

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na stronie operatora kosmicznego internetu pojawiły się dodatkowe postanowienia z zakresu Fair Use Policy. Na razie dotyczą klientów z Ameryki Północnej. Mają wejść w życie już w grudniu 2022 roku. Jak donoszą media nawet 10% (sic!) użytkowników systemu autorstwa SpaceX przekracza 1 TB danych miesięcznie. 

Jaka opłata za przekroczenie limitu 1 TB? 

Regulamin przewiduje, że użytkownicy indywidualni, czyli gospodarstwa domowe, które przekroczą wskazany limit, będą musieli zapłacić 0,25 USD za każdy 1 GB danych. To warunek, by nadal cieszyć się satelitarnym internetem w pełnej przepływności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!