Tablety coraz mniej popularne. Pokaźne spadki na światowym rynku

Kiedy w 2010 roku Apple zaprezentował iPada, publikowano wiele prognoz, z których wynikało, że tablety to przyszłość mobilnych rozwiązań i mogą uderzyć m.in. w rynek laptopów i smartfonów. Po ponad dekadzie od tego wydarzenia branża zalicza poważny spadek sprzedaży, a prognozy dla niej nie są już hurraoptymistyczne. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 listopada 2022

Spadek sprzedaży tabletów 

Okazuje się, że smartfon, który mieści się w kieszeni, jest zdecydowanie urządzeniem mobilnym pierwszego wyboru. Niekoniecznie poręczny tablet nadal jest może pożądanym gadżetem, ale… wciąż gadżetem i to nie dla każdego użytkownika. 

Dane sprzedaży za trzeci kwartał 2022 roku mówią same za siebie. Światowe dostawy tych urządzeń spadły w tym okresie o 8,8% zatrzymując się na poziomie 38,6 mln sztuk – wynika z danych International Data Corporation (IDC).

Tablet z Androidem w firmie — czy warto się w niego zaopatrzyć?Tablet z Androidem w firmie — czy warto się w niego zaopatrzyć?Anna Malinowska

Spadki zgodnie z przewidywaniami

Eksperci zauważają, że o ile w 2020 oraz 2021 roku rynek tabletów notował wzrosty, o tyle już wiele miesięcy wcześniej mówiono, że rynek ten czeka wyraźna korekta. Wśród przyczyn wymienia się spowolnienie popytu oraz trudności natury makroekonomicznej. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wzrost sprzed dwóch lat tłumaczony jest m.in. szerszym zastosowaniem tego typu urządzeń w dobie pandemii, np. w ramach pracy zdalnej lub nauki na odległość. Istotne były także takie aspekty jak… rozrywka. 

Które marki zyskują, a które tracą?

Według raportu IDC największym „przegranym” wśród największych producentów było Lenovo, które w trzecim kwartale odnotowało spadek sprzedaży o ponad 1/3 na poziomie 36,6%. Wzrosty odnotował jedynie Huawei (+2%). W tym samym czasie Apple straciło symboliczne (-1,1%), a inny gigant – Samsung (-4%). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!